S blížícím se koncem turistické sezony vrcholí také přípravy na velkou rekonstrukci zámku v Zákupech. Památka, která je v Česku ojedinělou ukázkou císařské habsburské rezidence, se dočká nové střechy a také opravy krovů. Opravy za čtyřicet milionů korun pokryje dotace z ministerstva kultury.

„Přípravy probíhají už čtyři roky. Letos bude dokončena projektová dokumentace a proběhne výběrové řízení na zhotovitele,“ informoval kastelán zákupského zámku Petr Weiss.

Státní zámek Zákupy na Českolipsku. Snímek je ze 14. září.Zdroj: Deník / Zbranek Petr

STŘECHOU ZATÉKÁ

Rekonstrukce je podle něj nezbytná. Krov je staticky porušený, jeho části napadly dřevokazné organismy a střešní krytina je už dožilá a do zámku zatéká. „S ohledem na cenné Navrátilovy malby v nejvyšším podlaží zámku, tedy přímo pod půdou, je nejvyšší čas na rekonstrukci, abychom malby ochránili před zničením silným zatečením,“ upozornil kastelán.

Podle jeho slov je potřeba také napravit některé nešetrné zásahy z poslední obnovy krovů, která proběhla v 70. letech minulého století. „Neodpovídají původnímu historickému řešení,“ upřesňuje Weiss. Na budovu zámku se mimo jiné vrátí komíny, jejichž odbourání narušilo původní vzhled budovy i větrací režim. „V plánu je také obnova vikýřů a revizních otvorů pro nutné průběžné opravy střechy. Dosavadní počet otvorů je nedostatečný, některé části střechy jsou téměř nedostupné,“ dodává zákupský kastelán.

Šachta, v níž výtah jezdí, je z roku 1718, starší výtah mají jen v pařížském Louvru. Zázemí výtahu není součástí běžných prohlídkových tras.
Císařský výtah bude na dlouho k vidění naposledy

Opravy potrvají zhruba pět let. Ani poté ale nebudou prostory půdy běžně přístupné návštěvníkům, především kvůli vzácným malbám na stropě přímo pod půdou. „I nadále je budeme otevírat při mimořádných prohlídkách, například během dubnových Dnů památek či v září v rámci Dnů evropského dědictví,“ říká Petr Weiss. Při těchto příležitostech zámek ukáže i unikátní císařský výtah, který má strojovnu právě na půdě.

Už letos se na zámku pustí do restaurování vstupních vrat do hlavní budovy a odvodní průjezd předzámčí.