Po dlouhých letech by tak mohla být barokní památka přístupná široké veřejnosti. Počítá se s tím, že v objektu bude prohlídková trasa a také depozitáře Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.
V areálu sloupského zámku, který je státem chráněnou kulturní památkou, sídlí domov důchodců. Díky nedávné rekonstrukci původních hospodářských budov se podařilo seniory přestěhovat do vhodnějších prostor.
„První patro zámku je nyní prázdné a plánovaná rekonstrukce, která by měla být hrazená z regionálního operačního programu, by měla cenné prostory rehabilitovat, odstranit nevhodné úpravy a uvést do původního stavu, kdy zámek sloužil šlechtické rodině Kinských,“ řekla Lidie Vajnerová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje. „Původní mobiliář, jehož část je deponována na státních zámcích Lemberk a Sychrov, by zapůjčil Národní památkový ústav. “
Podle Zdeňka Vitáčka, ředitele Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, je možné prostory prvního patra po nutných úpravách zcela zpřístupnit veřejnosti. „Plánujeme zde stálou expozici věnovanou rodu Kinských. Ti se zasloužili o rozvoj průmyslové výroby, zejména sklářské a textilní výroby v regionu,“ řekl Zdeněk Vitáček s tím, že instalace by začínala v největším sále, který dnes slouží jako společenská místnost - jídelna.
„Součástí by měla být výstava barvení a potiskování látek včetně jejich výroby. Ta by měla navazovat a především rozšiřovat připravovanou expozici poradenského centra textilu v České Lípě. Vznikne tak evropsky ojedinělá expozice textilních vzorů,“ upřesnil Zdeněk Vitáček.
V plánu jsou také krátkodobé výstavy zaměřené mimo jiné na zajímavá místa Sloupska či pořádání kulturních a vzdělávacích aktivit.
V suterénu a podkroví zámku by měl být depozitář. „Počítáme s přemístěním většiny ojedinělé sbírky deseti tisíc potiskovacích forem,“ dodal Zdeněk Vitáček.
Zámek ve Sloupu nechal postavit v první polovině 18. století Josef Jan Maxmilián Kinský. Jeho součástí je zahrada, která je alejí spojená s kaplí sv. Jana Nepomuckého. Zámek i kaple jsou vyzdobeny sochami z dílny Matěje Bernarda Brauna a Matěje Antonína Brauna.
Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován a sloužil jako rekreační středisko pro děti a mládež. Od roku 1958 je v něm domov důchodců.