Parádní kličku vymysleli představitelé města ve Cvikově. Aby nemuseli kvůli novému centru Sever propouštět stávající pracovníky Městského kulturního střediska, organizaci zruší a vytvoří pro ně nový odbor kultury na místním městském úřadě. O práci tak nepřijde nikdo z nich, naopak jedno místo ještě přibude.

„V rámci projektu na rekonstrukci bývalého hotelu Sever jsme se zavázali uzavřít čtyři nové pracovní smlouvy. Abychom nemuseli propouštět zaměstnance, které se již nyní starají o kulturu ve Cvikově a přibírat nové, současnou příspěvkovou organizaci zrušíme a přesuneme zaměstnance přímo pod městský úřad,“ řekl místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla.

Příspěvková organizace Městské kulturní středisko vznikla ve Cvikově prvního ledna 2010. Její zaměstnanci se starali o městskou knihovnu, městský klub kultury i o loutkovou scénu Klubíčko na místním náměstí. Po rekonstrukci bývalého hotelu Sever automaticky začali sestavovat program akcí, které by v něm měly proběhnout. Oslovovali také nejrůznější organizace, které by chtěly mít Sever jako svou základnu. Rozjezd nového multifunkčního centra však brzdil právě nejasný osud kulturní příspěvkové organizace.

Knihovna se opět odtrhne

„Městské kulturní středisko zanikne k 29. únoru a od prvního března začne na městském úřadě fungovat nový odbor kultury,“ upřesnila starostka Cvikova Šárka Jakobi.

Pod něj přejdou tři ze současných zaměstnanců brzy zaniklého městského kulturního střediska. Současná ředitelka organizace Ludmila Sýkorová zůstane v městské knihovně. „Organizace se přejmenuje na městskou knihovnu a navíc se z ní vyloučí také městský klub kultury a loutková scéna,“ doplnila Šárka Jakobi.

Přijmou ještě jednoho

Noví zaměstnanci úřadu tak budou mít na starosti hotel Sever, loutkovou scénu a také městský klub kultury. Ten ale jen pravděpodobně do té doby, než se ho podaří prodat. Knihovna, kterou ve městě k dalším kulturním zařízením připojili právě při vzniku organizace na začátku roku 2010, tak znovu bude samostatná. Vedením nově vzniklého odboru je zatím pověřena Pavla Kovalevová, která se do současné chvíle starala o chod městského klubu kultury.

„Na vedoucího odboru kultury ale vypíšeme řádné výběrové řízení. Lhůta udržitelnosti projektu, která je pět let, začne běžet od chvíle, kdy budeme mít čtyři pracovní smlouvy. Tedy od té doby, co přijmeme ještě nového vedoucího odboru kultury,“ podotkl Jaroslav Švehla.

Z hlasování o zrušení příspěvkové organizace Městské kulturní středisko se sama vyloučila jeho současná ředitelka Ludmila Sýkorová. Než zastupitelé zvedli ruku pro zrušení, dovolila si krátkou poznámku, ve které shrnula to, čeho se jim podařilo za dva roky dosáhnout.

„Víte, naše práce není vidět hned, ale až za určitou dobu. Podařilo se nám například vytvořit naše vlastní stránky, jsme také na facebooku, abychom vyšli vstříc i mladší generaci. Založili jsme také kroniku, kam dáváme například fotky, které dokumentují naši činnost, podařilo se nám vytvořit některé nové pořady,“ pronesla před zpečetěním konce organizace Ludmila Sýkorová.

V nově zrekonstruovaném bývalém hotelu Sever, který otevřeli místní na podzim loňského roku, vznikl sál s kapacitou 300 míst, internetová kavárna, galerie nebo také šest pokojů se sociálním zařízením. Budovu bývalého hotelu Sever koupilo město zhruba před šesti lety v dražbě za téměř 1,3 milionu korun.

Náklady na jeho rekonstrukci se vyšplhaly přes 60 milionů korun, většina šla z evropských peněz.