Pomáhají ve sklárnách, ve výrobě rakví i krmiv pro zvířata. Řeč je o téměř čtyřech stovkách odsouzených, kteří si odpykávají svůj trest ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Zájem podnikatelů o pracovníky z řad vězňů je na Českolipsku v poslední době enormní.

„V současné době zájem o zaměstnávání odsouzených mimo věznici ze strany podnikatelských subjektů převyšuje možnosti věznice. Ne všichni odsouzení totiž mohou pracovat mimo areál věznice," říká mluvčí strážské věznice Martina Krutinová. Firmy podle ní zjistily, že zaměstnávání vězňů přináší značné výhody. Odsouzení pracovníci dostávají nižší plat než je minimální mzda, nedostávají příplatek za práci o víkendech a zaměstnavatel se nemusí starat o jejich stravování a zdravotní péči.

Odsouzení pracují především jako dělníci v různých profesích. Ve sklárnách přidržují formy při foukání skla nebo přenášejí sklo z pecí, jinde zajišťují montáž technických svítidel. „Vězni pracují také například ve firmě, která se zabývá výrobou dřevěných rakví, nebo v pekárně," dodává Martina Krutinová.

Devět let zkušeností

Dlouholetou zkušenost se zaměstnáváním vězňů mají v závodě na výrobu krmiv pro psy a kočky Partner in Pet Food v Brništi. Za devět let prošly závodem stovky pracovníků z věznice. V současné době tu pracuje asi třicítka odsouzených, především na balicím oddělení.

„Prvotním impulzem pro rozhodnutí k zaměstnávání odsouzených byly argumenty ekonomické. Získat relativně levnou pracovní sílu, byť s jistými omezeními. Osobně to dnes vidím i jako velkou pomoc jim samotným se připravit po určitém pobytu mimo civilní život na návrat a získání nebo znovu získání pracovních návyků. Možná dnes více než tvrdá ekonomická čísla vidím pro ně šanci. Šanci, kterou mohou využít," uvádí Tomáš Helcl, ředitel výrobního závodu v Brništi.

Ve věznici ve Stráži pod Ralskem si v současné době odpykává trest 869 odsouzených. Téměř čtyři stovky z nich chodí pravidelně do práce nebo pracují přímo v areálu věznice.Zdroj: Věznice Stráž pod Ralskem

S odsouzenými tu podle něj nikdy neměli závažnější kázeňský problém. „Pokud jde o pracovní výkon, měli jsme mnoho odsouzených, kteří byli velice zodpovědní, pracovití a plně zastali pracovní post, na který jsme je přidělili. Samozřejmě si vybavuji i případ odsouzeného, který nás zaskočil ve svůj první den slovy „Nikdy jsem nepracoval, tak nevím, proč bych s tím měl začínat právě teď." Nutno však dodat, že to byl ojedinělý případ," doplňuje Tomáš Helcl.

Vězni se podílejí i na úklidu ve Stráži pod Ralskem a od letošního srpna také v České Lípě, kde o víkendech pracuje pět odsouzených s dozorem.

„Tito pracovníci provádějí pletí a úpravu keřů a čištění komunikací. S jejich prací jsme nad míru spokojeni a doufáme, že bude tato spolupráce nadále trvat," říká mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová.

Desítky odsouzených zaměstnává i sama věznice. „Odsouzení zastávají instalatérské, zednické nebo malířské práce, zajišťují ale i přípravu stravy pro odsouzené a pro zaměstnance, uklízejí v areálu věznice i v nedaleké Akademii vězeňské služby. Neméně důležité profese, zastávané odsouzenými, jsou například skladník, krejčí nebo švec." podotýká mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem Martina Krutinová.

Nezleniví

Možnost pracovat většina vězňů vítá. Znamená to pro ně především zkrácení času. „Taky jsem rád, že nejsem tolik finančně závislý na rodině. Dluhy naštěstí nemám, ale to jsem tady spíš výjimka. Je dobré tady pracovat, člověk aspoň nezleniví, když je celý den v práci. Do konce trestu mi zbývá ještě 18 měsíců," říká dvaatřicetiletý J. D., který je zaměstnán v pekárnách. „Pracuji u míchače těsta, vážím ingredience do těsta, hlídám hustotu, obsluhuji stroj. V pekárně se mi líbí, byl bych ale rád za jakoukoliv práci. Až vyjdu ven, chtěl bych pracovat dál," dodává.

Zaměstnávání odsouzených je jednou z priorit strážské věznice. Od roku 2013 zaměstnává věznice odsouzené prostřednictvím Provozovny střediska hospodářské činnosti. Trvalou snahou Provozovny je získat partnera pro dlouhodobou spolupráci v oblasti zaměstnávání odsouzených přímo uvnitř věznice.

Ve věznici ve Stráži pod Ralskem si v současné době odpykává svůj trest 869 odsouzených.