V Zákupech po vyhlášení nouzového stavu upravili režim. Na zámku šili roušky a zrušili naplánované kulturní akce. „Po počátečním utlumení dění a výhradně rouškovém období, jak tomu osobně říkám, jsme začali točit videoreportáže pro facebookový profil. Zveme návštěvníky do méně známých, běžně nepřístupných míst památkových areálů. Právě sociální sítě představují ideální nástroj, jak přiblížit dění za zavřenými bránami zámku,“ řekl kastelán Petr Weiss.

Po celou dobu karantény se věnovali přípravě na odloženou sezónu. Pokračoval úklid prohlídkových tras a probíhaly práce v zahradě i přilehlém parku. „Naštěstí jsme mohli pokračovat v rekonstrukci krovů a střech zámku. Na části zámku už můžete vidět nové bobrovky. Vracíme jim pomalu původní vzhled. S obnovou souvisí také restaurování historických lustrů v zámku, práce na elektrifikaci části expozice či přípravy budoucího zprovoznění zámecké kuchyně,“ přiblížil kastelán.

Celou zimu probíhala také úprava další místnosti ve 2. patře zámku. Návštěvníci se tak mohou těšit na výmalbu ve stylu druhého rokoka, která se přes 50 let skrývala pod novodobým bílým nátěrem. Místnost bude zařízena jako ložnice Alžběty Windischgraetzové, což byla dcera korunního prince Rudolfa a vnučka předposledního majitele zámku císaře Františka Josefa I.

Během uzavření tu natočili 24 dílů tvořivých videí pro děti, kde vystupují princezna Zdenička, královský pár či rytíř. Začátky Pohádkového divadla si zase mohou zájemci připomenout prostřednictvím videoprojektu Princeznina cesta. „Věnujeme se hlavně opravám zámku. V nejbližších dnech k nám také přijede lodní kontejner, který obsahuje nové vybavení zámku i areálu,“ popsala dění Kiliánová.

NOVÉ ČÁSTI EXPOZICE

„Letošní finanční ztráty budou určitě veliké a v řádu nejméně desetitisíců. Jsme soukromý zámek, tudíž když není otevřeno, nemáme žádné příjmy. Mnoho projektů jsme museli úplně zastavit, protože na ně nezbývaly finanční prostředky,“ posteskla si průvodkyně. Návštěvníci se po znovuotevření mohou těšit na nové části expozice. Dále na vylepšenou dětskou dílnu, nové akce i nabídku pro děti, suvenýry a mnoho dalších překvapení.

Na hradě Houska využili čas k opravám, údržbě a úklidu doposud nevyužívaných prostor. A chystají zde nějaké novinky? „Nemám rád nové věci. Změna bude jen v tom, že budu provádět s ochranným štítem. S rouškou těch 1 242 schodů, které v sezóně každý den absolvuji, nejde udýchat,“ odpověděl kastelán Miroslav Konopásek.

Na Bezdězu využívali ke komunikaci s okolním světem sociální sítě, kam umisťovali krátká videa z areálu hradu a panorama z věží. Natočili i tzv. prohlídku v karanténě, aby příznivci mohli absolvovat prohlídku po Bezdězu z tepla domova. „Zaměřili jsme se na úklid skladovacích prostor. Vyčistili jsme garáže, dílny a společné prostory, ve kterých jsme přebrali staré, nepotřebné a rozbité věci. V dílně jsme také provedli údržbu sekaček a pil, aby byly připraveny k následujícímu provozu,“ řekl kastelán Kamil Seidl.

VSTUPENKY ONLINE

V současné době natírají lavičky před hradem a kovové mříže a zábradlí, myjí okna a skleněné vitráže a věnují se údržbě okolní zeleně. Také připravují ojedinělou výstavu Přemysl Otakar II. – král, rytíř a zakladatel. „Letos si budou moci lidé koupit vstupenku na hrad v předstihu pomocí on-line prodeje a nebudou muset čekat frontu u pokladny. Přeji všem turistům i návštěvníkům našich krásných památek pevné zdraví a hodně šťastných kilometrů při jejich cestách za poznáním,“ vzkázal Seidl.