Rozpuštění kontroverzního Bytového družstva Lada, které spravuje dvacet družstevních bytů ve dvou domech v ulici Sloupská a Pihelská na sídlišti Lada v České Lípě, se zřejmě o půl roku odloží. Českolipská radnice totiž zatím nechce podepsat s družstvem dohodu o jeho rozpuštění a o převzetí družstevních bytů do správy města Česká Lípa, protože obě strany nestihly zpracovat velké množství účetních dat.

149Na Ladech se postavilo celkem 149 bytů, 129 jich je nájemních a jen 20 družstevních, přestože právě družstevních mělo být původně řádově více. O tuto formu bydlení ale nebyl vůbec zájem.

Právě účetnictví a nezákonné vyvedení finančních prostředků družstva (v letech 2008 až 2012) prošetřuje už od roku 2013 policie. Zánik družstva měl být důležitým krokem k tomu, aby se z družstevních bytů staly běžné nájemní, o což už rok a půl (v reakci na policejní vyšetřování) usilují sami družstevníci. O posunutí termínu pro uzavření dohody o rozpuštění družstva budou ve středu jednat českolipští zastupitelé.

Probíhají kontroly

„Proběhlo několik jednání mezi městem a BD Lada, která se týkala nejen převodu práv, ale také vzájemného předkládání účetních dokladů a dokumentů, které měly ukázat platby úvěru, platby splátek od družstevníků a platby správy bytů. Město si také vyžádalo zaslání výpisů z účtu družstva. Tyto výpisy město obdrželo teprve před měsícem a nyní stále probíhá kontrola pohybů na účtu," píše se v důvodové zprávě v materiálech pro zastupitele.

Obě strany se proto dohodly, že z důvodu zpracování velkého množství dat nelze v požadovaném termínu uzavřít dohodu o rozpuštění družstva a spravedlivém vypořádání.

Přestože družstevní byty dosud spravuje právě Bytové družstvo Lada, jejich faktickým vlastníkem je už od roku 2008 město Česká Lípa. To tehdy souhlasilo s tím, že převezme úvěr Bytového družstva Lada a bude ho samo splácet s tím, že BD Lada bude městu měsíčně odvádět veškeré vybrané splátky od družstevníků, které město použije jako část splátek úvěru.

Z bytového družstva zmizelo v letech 2008 až 2012, v době, kdy jeho správu řídil někdejší zastupitel Jiří Hau, více než 2 miliony 300 tisíc korun bez jakékoliv souvislosti s činností BD Lada.