Národní geopark Ralsko pořádal v sobotu 3. června každoroční landartový festival Proměny – tentokrát v Holičkách, jedné ze dvou desítek zaniklých obcí, které v minulosti existovaly na území vojenského újezdu Ralsko.

Na organizaci a programu se tradičně podíleli i němečtí partneři ze žitavského spolku Hillersche Villa, akci podpořil Liberecký kraj, Česko-německý fond budoucnosti, státní podnik Vojenské lesy a statky, města Mimoň, Ralsko, Jablonné v Podještědí a další organizace a instituce.

Na programu byla kromě tvořivých dílen i celá řada divadelních a hudebních vystoupení. Prostor zaniklé obce oživily artefakty z přírodních materiálů i připomínky historie Holiček a míst, kde kdysi stávaly domy zdejších obyvatel. Na otázku, proč byly pro konání letošního festivalu vybrány právě Holičky, odpověděla ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová: „Poprvé jsme byli v Holičkách už v roce 2021. Vybrali jsme je proto, že je zde poněkud jiné prostředí než v Jablonečku, kde jsme uskutečnili předchozí ročníky festivalu a kam jsme se po přestávce, způsobené pandemií covidu, vrátili loni. A pokud jde o otázku, zda v příštím roce zvolíme opět jiné prostředí pro náš festival, tak to zatím nevíme. Necháme se překvapit.“

Na letošní rok, kdy si připomíná 10. výročí od vzniku, má geopark dost nabitý program. „Od března do listopadu v rámci akce 10 let – 10 míst se každý měsíc konají exkurze s našimi certifikovanými průvodci. Největší podzimní akcí budou opět Jablka vzpomínek – tradiční workshop, spojený s ochutnávkou ovoce ze zaniklých obcí a s výtvarnými a rukodělnými dílnami. Letošní rok pak zakončíme výroční konferencí na zámku v Doksech,“ dodala Mrázová.