VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZÁPLAVY: Informace od hasičů, policie a o dopravě

Liberecko - Přinášíme aktuální a přehledné průběžné informace od hasičů, policie a o dopravě

7.8.2010
SDÍLEJ:

ZáplavyFoto: DENÍK/Bartovský Ota

HASIČI:
Vzhledem k oteplení a slunečnému počasí se začínají hasiči, záchranáři i obyvatelé postižených obcí potýkat s dalším problémem, kterým jsou komáři. Pokud občané chtějí pomoc, prosíme o nákup repelentů a dodání po telefonické dohodě na následující kontaktní místa:


POSKYTOVÁNÍ VĚCNÉ POMOCI OD OBČANŮ A ORGANIZACÍ:

Zájemci z řad právnických a podnikajících fyzických osob (předpokládaný větší objem pomoci) kontaktujte prosím infocentrum organizace ADRA na tel. 731 705 002, e-mail: povodne@adra.cz; dobrovolnici@adra.cz . Zde bude domluveno konkrétní místo převzetí pomoci.

Zájemci z řad občanů (předpokládaný menší objem pomoci) mohou pomoc přinést do kanceláře Českého červeného kříže v Liberci, Palachova ulice 504/7. Kontaktní osobou je paní Menšíková, telefon 485 101 091.

Lze kontaktovat i organizaci Hand for Help na tel.: 777 106 432

Pomoc psychologa: Vzhledem k tomu, že Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nemá v současné době obsazenou pozici psychologa, nyní v Libereckém kraji koordinuje psychosociální i humanitární pomoc psycholožka HZS Středočeského kraje ve spolupráci s dalšími humanitárními a neziskovými organizacemi. Do našeho kraje míří také psychologové HZS Královéhradeckého, Karlovarského kraje a psychologové Police ČR, kteří budou pomáhat při koordinaci soukromých psychologů a dalších dobrovolníků při poskytování psychologické péče.

Dnes pracují již první týmy psychologů a dobrovolníků například v Raspenavě, Chrastavě a v Heřmanicích.

Všichni občané Libereckého kraje postižení sobotními povodněmi, kteří potřebují psychologickou pomoc, se mohou obracet na speciálně zřízenou linku 950 485 102. Žádný z občanů se nemusí obávat na tuto linku zavolat a požádat o pomoc. Vyškolené týmy jsou zde pro všechny, kteří potřebují především psychologickou pomoc a psychickou podporu.

Teplé sprchy: Ve spolupráci s Armádou ČR byly již v některých obcích zprovozněny provizorní sprchy s teplou vodou. Jsou k dispozici všem povodněmi postiženým obyvatelům v okrese Liberec. Sprchy s teplou vodou jsou umístěny ve Frýdlantu za hasičskou zbrojnicí, v Raspenavě u hřiště a v Hrádku nad Nisou – v Doníně.

Uhynulá zvířata: Likvidaci uhynulých zvířat bude zajišťovat starosta obce po dohodě s Krajskou veterinární správou na telefonních číslech 485 103 871, 602 665 976 – MVDr. Král.

Nově byla zřízena speciální linka 950 485 102, kam se mohou obyvatelé Libereckého kraje, které postihly záplavy, obracet s žádostmi o případnou psychologickou pomoc. Prosíme všechny o trpělivost, pomoc psychologů HZS ostatních krajů i odborníků z dalších organizací se k lidem dostane v nejbližším možném čase.

Asi 700 profesionálních i dobrovolných hasičů z Libereckého kraje spolu s dalšími 300 hasiči z například Středočeského, Královéhradeckého, Moravskoslezského kraje, z hlavního města Prahy i ze Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína zasahuje po dobu už téměř 57 hodin na území především okresu Liberec a Česká Lípa. Nejvíce sil a prostředků je soustředěno na Frýdlantsko, do Chrastavy a okolních obcí.
Během soboty se podařilo zachránit a evakuovat na území okresu Liberec asi 1800 obyvatel. 168 lidí bylo zachráněno ze střech domů, stromů a dalších míst pomocí vrtulníků s podvěsy.
V průběhu neděle se hasiči soustředili především na uvolňování vodních toků a odstraňování naplavenin, které brání odtoku vody, především na Frýdlantsku, v Chrastavě, Heřmanicích, Dětřichově a dalších postižených obcích. Během neděle bylo evakuováno na území okresu Česká Lípa 36 osob. I zde se hasiči věnují především odstraňování naplavenin a čerpání vody ze zaplavených domů například v Lindavě, Dolní Libchavě, Markvarticích, Petrovicích, Žandově, Stružnici, Dobranově, v Zákupech i v České Lípě.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje neustále zajišťuje zasahujícím hasičům logistickou podporu, například střídání zasahujících, dopravu vody a jídla, možnost provizorního ubytování a další.
Během pondělí a dalších dní bude vysílat HZS Libereckého kraje své odborníky na krizové řízení do obcí postižených povodněmi. Odborníci budou poskytovat starostům a krizovým štábům obcí především legislativní podporu na úseku krizového řízení a pomáhat řídit postup při likvidačních pracích.

V Libereckém kraji je také přítomna hlavní psycholožka Hasičského záchranného sboru ČR, která koordinuje psychologickou pomoc pro občany. Občané se mohou obracet se svými žádostmi o psychologickou péči na tísňovou linku 112. Prosíme všechny o trpělivost, pomoc psychologů HZS krajů i dalších organizací se k lidem dostane v nejbližším možném čase.
Všichni občané postižení v Libereckém kraji záplavami se mohou obracet na informační linku 485 226 999.
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje organizuje ve spolupráci s humanitárními organizacemi humanitární pomoc postiženým oblastem. Zájemci z řad právnických a podnikajících fyzických osob (předpokládaný větší objem pomoci) kontaktujte prosím infocentrum organizace ADRA na telefonním čísle 731 705 002. Zde bude domluveno konkrétní místo převzetí pomoci. Zájemci z řad občanů (předpokládaný menší objem pomoci) mohou pomoc přinést do kanceláře Českého červeného kříže v Liberci, Palachova ulice 504/7. Kontaktní osobou je paní Menšíková, telefon 485 101 091.

ENERGETICI:
Do Frýdlantu zítra míří pomáhat na šest desítek pracovníků Skupiny ČEZ

Stejně jako při povodních v roce 2009 i letos zorganizoval ČEZ mimořádný dobrovolnický den pro své zaměstnance. Místo do práce pojedou tento čtvrtek desítky dobrovolníků z různých míst republiky do Libereckého kraje, aby pomohli lidem zasaženým bleskovými povodněmi. Skupina zaměstnanců ČEZ se vydává do oblastí, kde voda postupně opadává. Konkrétně si jejich pomoc žádají ve Frýdlantu. Akce se uskuteční v rámci firemního dobrovolnictví Skupiny ČEZ Čas pro dobrou věc.

RWE:
Počet odběratelů bez dodávek zemního plynu se v důsledku záplav zvýšil na 4 tisíce, celkem 87 km odstavených sítí, podzemní zásobníky plynu, mezinárodní, vnitrostátní přeprava a plnicí CNG stanice jsou všechny bez poškození.
V průběhu sobotního večera a noci se počet odběratelů bez dodávek plynu po odstavení obce Hrádek nad Nisou zvýšil na 4 tisíce a délka odstavených sítí dosáhla 87 km, v Libereckém kraji nadále trvá stav nouze. V jiném kraji stav nouze zatím nebylo nutné vyhlásit. V České Lípě je odpojeno 60 odběrných míst, v ostatních postižených městech (Děčín, Ústí nad Labem) kolem 10 odběrných míst. Všechny podzemní zásobníky plynu jsou nepoškozené, bez přerušení fungují i práce na projektu jejich rozšiřování. Bez poškození fungují i všechny CNG plnicí stanice. RWE posílá do oblasti povodní 600 tisíc korun.

DOPRAVA:
Záplavy v Libereckém kraji přerušily dopravu na frekventované trati z Liberce na Hrádek nad Nisou a dál do německé Žitavy a Varnsdorfu. Vlaky nejezdí také z Frýdlantu do Černous na Liberecku. I náhradní autobusová doprava je jen omezená, řada silnic zmizela pod vodou a policie je uzavřela. Bez proudu jsou desítky domácností, energetici je preventivně odpojili.
PROBLÉMY NA ŽELEZNICI SOUVISEJÍCÍ S POVODNĚMI:

1. Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem (trať č. 038)
Všechny vlaky regionální dopravy jsou nahrazeny autobusy náhradní dopravy.
V úseku Hejnice - Bílý Potok pod Smrkem. Náhradní autobusovou dopravu zatím není možné v tomto úseku zajistit z důvodu současného zatopení silnic.
2. Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem (trať č. 039)

Všechny vlaky regionální dopravy jsou nahrazeny autobusy náhradní dopravy.
Zastávku Frýdlant předměstí nelze obsloužit.
3. v úseku Liberec - Varnsdorf (Liberec - Zittau - Rybniště, trať č. 089)

Všechny vlaky regionální dopravy jsou nahrazeny autobusy regionální dopravy.
Zastávka náhradní autobusové dopravy je ve stanici Chrastava bude u Penny Marketu.

4. Liberec - Černousy ( Liberec - Černousy, trať č. 037)

Všechny vlaky regionální dopravy jsou nahrazeny autobusy regionální dopravy.

Z důvodu špatného stavu pozemních komunikací není v úseku Frýdlant v Čechách - Černousy zavedena náhradní autobusová doprava.

Termín zprovoznění tratí zatím není znám, bude upřesňován až s postupujícími odklízecími a opravnými pracemi. Více informací poskytne Správa železniční dopravní cesty, mobil: 725 346 246.

DOPRAVA V LIBERCI: Tramvajová doprava funguje ve městě bez omezení. „K určitému omezení provozu došlo na autobusových linkách č. 24 do Pavlovic, kde spoj končí v zastávce Pavlovice Letná, dále na lince č. 26, která jezdí do Krásné Studánky po objízdné trase přes Stráž nad Nisou a nově je omezen provoz na trase autobusu č. 16 Kryštofovo údolí, který jede pouze do zastávky Hamrštejn,“ řekl vedoucí útvaru řízení provozu MHD Oskar Zappe.

Co se týká dopravy na komunikacích ve městě, situace se neustále mění, například byla zrušena uzavírka Žitavské ulcie, protože voda odtekla. Uzavřena je ulice Hejnická ve směru na Krásnou Studánku. K uzavírce došlo v části Karlinské ulice před napojením na Mlýnskou a Šrámkovu kvůli vymletému úseku.

POLICIE:
Problémy s vodou má ale i krajské město. "Kvůli vodě jsme museli pro dopravu uzavřít Žitavskou a Volgogradskou ulici," řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Pozor by si měli dávat i řidiči na silnici I/35 na průjezdu Libercem je v tunelu voda, u Chrastavy zase komunikaci zaplavuje voda stékající z polí.
Policie z Liberecka nasadí v nočních hodinách do obcí zasažených povodní dvě termokamery, požádala i o vrtulník s termovizí. Na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu Libereckého kraje to řekl ředitel liberecké policie Milan Franko. Hlídat plánuje hlavně obchody a evakuované objekty, u kterých by mohlo hrozit rabování. Podle Franka byli povoláni další policisté, pomoc přislíbila i pořádková jednotka z Prahy. Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) nabídla pomoc i cizinecká policie a policisté z Pardubického kraje. Franko vyvrátil informace, podle kterých už bylo už na některých místech zaznamenáno rabování. Podle něj pouze proud vody na Frýdlantsku prolomil dveře jednoho obchodního centra a lidé se prý snažili zamezit tomu, aby zboží odplulo. (čtk)

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení