Děčín je v současné době už průjezdný. V mnoha ulicích bylo půl metru vody, hasiči nestačili odčerpávat. Podobně je na tom i Česká Kamenice a Markvartice. „Jestli se přes nás ve středu přehnala velká voda, tak tohle nedovedu pojmenovat,“ hlásila obyvatelka Markvartic Božena Novotná. Potok se vylil ze břehů, lidé, kteří bydlí nedaleko něj, měli vodu do půli oken v přízemí.

„Jedu z Varnsdorfu a po silnici se valí řeka vody, stojím před Českou Kamenicí a nemohu momentálně jet dál,“ telefonoval děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Voda postihla i Malou Veleň. „Mám jet do Děčína, nevím, zda to vůbec půjde, voda nám teče po schodem domu, místo silnice je řeka,“ stěžovala si Olga Špiková.

Operační středisko hasičů je zahlceno – přijímá desítky telefonátů z Ústeckého kraje, především z Teplicka, Ústecka a Děčínska.


Chaos na železnici

Silný déšť zapříčinil zastavení železničního provozu mezi Děčínem a Povrly. Ve 14.23 zde došlo k výpadku staničního zabezpečovacího zařízení. „To znamená, že nastala tzv. Fialová smrt, což znamená výpadek počítačových systémů,“ vysvětlil Petr Šťáhlavský. Vlaky nejezdí také mezi stanicemi Boletice – Děčín východ, kde došlo v 15.50 hodin k sesuvu půdy na železniční trať. Mokrý masiv půdy se sesunul také v 15.10 hodin mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí.

To, jak dlouho bude výpadek železnice trvat se nedá odhadnout. Záleží na tom, jak se vyvine aktuální situace," uvedl krátce po 17.00 hodině Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Podle něj vyjeli náhradní autobusy pouze mezi Střekovem a Děčínem. Na ostatních tratích o náhradní dopravě není rozhodnuto, a například do Dolního Žlebu na Děčínsku není ani jiná možnost se dostat než po železnici.

Trať 073 (Ústí nad Labem, Střekov - Děčín, východ):
- došlo k sesuvu půdy, zastavena veškerá doprava
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- Os 6472, Os 6473, Os 6475 a Os 6476 jsou odřeknuty bez náhrady
- předpokládané zprovoznění do nočních hodin

Trať 081 (Děčín - Rumburk, Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa):
- došlo k silnému poškození tratě, zastavena veškerá doprava

Souhrn omezení na železnici:

- náhradní autobusová doprava je zavedena v trase Děčín, hlavní nádraží - Benešov nad Ploučnicí
- týká se vlaků R 1163, R 1165, R 1166, R 1167 a R 1168 a všem osobních vlaků
- předpokládané zprovoznění do nočních hodin
Trať 098 (Děčín - Bad Schandau):
- došlo k zaplavení tratě, provoz ve 20.30 hodin obnoven po jedné koleji
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- EC 170 a 172 vyčkají na zprovoznění
- EC 379 částečně nahrazen náhradními autobusy
- předpokládané zprovoznění v průběhu večera

Na ústeckém hlavním vlakovém nádraží zavládl chaos, např. od 15.44 hodin stojí na třetím nástupišti vlak Eurocity do Hamburgu. V současné době dosahuje jeho zpoždění 90 minut. Obdobně jsou na tom také další vlaky, které mají hodinová zpoždění. Zmatku navíc dodává i to, že některé rychlíky budou jako náhrada za odřeknuté osobní vlaky zastavovat ve všech stanicích.

Problémem je i to, že provozní zaměstnanci ČD mnohdy sami nevědí, co se vlastně děje.

Zažíváme vrchol bouřkového týdne

Martin Novák z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v dnešních bouřkách vidí vrchol bouřkového týdne.
„Z Německa přes Krušné hory se k nám dostala slábnoucí studené fronta. Před ní se vytvořila celá řada silných bouřek. Nelze hovořit jenom o jediné. Například nad Ústím se přehnalo několik bouřek, nezávisle na tom se jiné bouřky přehnaly nad Děčínskem. Bouřky zasáhly také Teplicko a částečně i Litoměřicko,“ uvedl Novák.
Nejedná se tedy o masivní vlnu, ale o velkou řadu místních bouřek. Například v silném poryvu větru létající slunečníky v Krásném Březně v Ústí a vzápětí byly doprovázené kroupami, ale to byla jenom místní událost. Krásné Březno se dostalo do jádra bouřkového oblaku, proto se objevil poryv větru a kroupy.
V 16.40 hod. byl na Ústecku více méně klid. Zklidnění očekává v krátké době Novák i v dalších lokalitách, nicméně lidé se musí připravit, že se bouřky během dneška ještě objeví.

Policisté varují

Řidiči by dnes vůbec neměli vyjíždět na Děčínsku. Mnoho obcí je pod vodou. "Markvartice, Horní a Dolní Habartice, Srbská Kamenice, Jánská, Kamenickou Novou Vískou se valí voda, na silnicích se tvoří jezera," hlásil operační důstojník děčínské policie. Silnice na Děčínsku jsou pro řidiče absolutně nesjízdné. Ve Vilsnici se propadla silnice, obce kolem České Kamenice jsou pod vodou. Hrozí protržení hráze rybníka v Huníkově a zalití Kerhartic. Policisté znovu prohlédli hráz rybníka v Kerharticích a zjistili, že zatím zcela protržená není. „Drolí se, proto trvá ohrožení okolních obcí,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.
Labe zatím v klidu

Labská hladina se zatím příliš nezvedla. Myší díra pod děčínským Tyršovým mostem je průjezdná. Lidé v Přípeři nejsou odříznuti.

Řeka Kamenice v oblasti Srbské Kamenice již klesá
Meterologové varovali před třetím stupněm povodňové situace na Ploučnici, ale co se dělo na měřícím místě v Srbské Kamenici, kterou protéká říčka Kamenice, bylo stejně zlé. Podobně jako na Ploučnici i zde ještě ve tři hodiny odpoledne hladina řeky byla klidná, dosahovala 81 cm, což byla jen poněkud zvýšená hladina. Ale již v 16 hodin přesáhla hladina 250 cm. Malou říčkou protékalo více než 8,6 kubického metru za sekundu.
Naštěstí začala hladina již rychle klesat a v 18.10 hod. bylo naměřeno 144 cm, což představuje jenom první povodňový stupeň.
V deštivých dnech tohoto týdne protékalo Kamenicí v korytě 50 – 50 cm vody, ale většinou je hladina nižší.

Ploučnice začíná klesat

Podle měření Povodí Labe se zdá, že stoupání vody v Ploučnici se zastavilo. Ze 207 cm protékajících v sobotu odpoledne říčkou Ploučnici v Benešově nad Ploučnicí odpoledne hladina klesla k 18.10 hod. na 197 cm.

Řeka začala prudce stoupat ve čtyři hodiny odpoledne - dosáhla 140 cm a byl tím překročen první povodňový stupeň. Nastal raketový růst hladiny. Bleskově dosáhl až třetího povodňového stupně. V 17.40 hod. dosáhla hladina 193 cm a v 18. hod. vrcholu - 207 cm.


Noční hlídky

Postižené oblasti nezůstanou bez nočního dozoru. "Posílili jsme hlídky, které budou objéíždět i procházet obce, které povodeň postihla. Pohybovat se budou zejména v místech, kde jsou prázdné domy, ze kterých museli být lidé evakuováni. Zabráníme tak rabování," řekl policejní mluvčí Cvik.

I VY MŮŽETE POMOCI PŘI TVORBĚ WEBOVÝCH STRÁNEK. FOTOGRAFIE ČI KRÁTKÁ VIDEA ZASÍLEJTE NA decinsky@denik.cz, AKTUÁLNÍ ZPRÁVY VOLEJTE NA 602 447 411