Dvanáct opilých řidičů. Takový je výsledek při zatím poslední dopravně bezpečnostní akci Víkend bez tolerance uskutečněné po celém Českolipsku. Absolutním rekordmanem mezi přistiženými řidiči se stal dvaadvacetiletý muž z Lounska, který nadýchal 2,69 promile alkoholu.

Policejní zátah odstartoval v pátek úderem desáté hodiny večerní a skončil ve čtyři hodiny v sobotu ráno. V České Lípě probíhaly kontroly na třech místech a další dvě hlídky si posvítily na motoristy na Žandovsku.

„Během noci na sobotu byli odhaleni dva řidiči, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Jeden z nich přímo v České Lípě, kdy nadýchal 1,48 promile a druhý na Žandovsku, jenž měl dokonce 1,92 promile alkoholu v dechu,“ sdělila Ivana Baláková, tisková mluvčí Policie ČR v České Lípě s tím, že oba provinilci se budou zodpovídat z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

V noci ze soboty na neděli se policejní hlídky přesunuly do okolí Brniště, kde se konala tradiční pouť. Kontroly ale probíhaly i na dalších místech okresu, a to až do sedmé hodiny ranní.

„Tentokrát policisté přistihli deset motoristů. Čtyři z nich se dopustili trestného činu, když nadýchali od 1,2 do 2,69 promile alkoholu. Šest dalších nadýchalo nižší množství alkoholu a jejich případy se budou řešit jako přestupky,“ upřesnila českolipská policejní mluvčí.

Největšímu hříšníkovi byl na místě odebrán řidičský průkaz a v další jízdě mu policisté zabránili odtažením vozidla. Kontroly nebyly zaměřeny jen na alkohol, ale i doklady a technický stav vozu.

„Během celého víkendu policisté přistihli tři řidiče bez platného řidičského oprávnění,“ podotkla Ivana Baláková. Ta dále dodala, že například jen v sobotu platilo pět lidí pokuty za technické nedostatky na svých vozidlech a tři za nedostatečnou povinnou výbavu.

Během již třetí společné akce Policie ČR a Libereckého kraje bylo zkontrolováno celkem 231 vozidel. Všichni motoristé dostali dva letáčky. Mapku s vyznačenými místy, kde dochází k největšímu počtu vážných nehod nebo nehod, při kterých zemřel člověk, druhý prospekt se týkal použití bezpečnostního pásu.

Podobné kontroly jsou reakcí na nárůst počtu dopravních nehod zaviněných opilými řidiči. Jen za první pololetí letošního roku se na Českolipsku stalo 595 dopravních nehod, z toho v 51 případech byl příčinou nehody alkohol. Tedy průměrně každá dvanáctá nehoda se stala kvůli podnapilému řidiči.

Kvůli neutěšenému stavu budou policisté v podobných akcích pokračovat.