Už máte na radnici jasno o kolik peněz přijde rozpočet města kvůli daňové politice státu?
Náš propad v příjmech by mohl být šest milionů, tak nám to spočítala Česká spořitelna. Úplně přesně to ale nikdo neví. Záleží jestli ekonomika poroste nebo se bude propadat. Vloni jsme kvůli covidu a těžkostem ekonomiky přišli o 11 milionů korun, na letošní rok jsme proto už sestavili rozpočet o 11 milionů nižší. Celkově hospodaříme se zhruba 240 miliony korun. Přínosem pro naše hospodaření bylo i převedení celé akciové společnosti Mimoňská komunální pod město. Tím jsme získali do rozpočtu 27 milionů korun. Město bylo stejně jejím jediným majitelem a převodem jsme ušetřili kolem tří milionů ročně na nákladech na tuto společnost, zefektivnili jsme výběrová řízení. Nekomunikovala řádně se zastupiteli ani s občany, máme pochybnosti o různých zakázkách a už nyní víme, že jsme dokázali například na střeše bytového domu, kterou komunální společnost dělala za téměř tři miliony, tak jsme my stejnou střechu dokázali ve stejné kvalitě udělat za 1,2 milionu korun.

Deník na návštěvěZdroj: DeníkTeď již víte jakých projektů se u vás nižší příjmy dotknou?
Zastavili jsme některé investice, které nejsou tak stěžejní a lze je odložit. Například nákup nové hasičské cisterny za osm milionů, demolici jednoho domu, úpravu místa po jiné zbořené budově, prostě věci, co mohou počkat. Do chodníků a silnic, do těchto oprav důležitých pro obyvatele města ty jsme v plánu ponechali.

Které projekty tedy naopak vidíte jako nejzásadnější, neodložitelné?
K našim hlavním akcím, které chceme udělat nebo rozjet, patří rekonstrukce a zateplení bytových domů v majetku města. Celkem chceme zateplit 31 domů a už jsme získali dotace kolem 68 milionů na zatím 15 domů, na jejich zateplení.
Potom je pro nás klíčové zahájení dlouho slibované obnovy náměstí, už máme pro něj stavební povolení. V souvislosti s tím jsme s vodárenskou společností vyjednali opravy staré kanalizace a vodovodu po náměstím. A SVS, která nám vyšla opravdu vstříc s tím plánuje začít v březnu či dubnu, už soutěží dodavatele a my na jejich rekonstrukci vodovodu a kanalizace pak navážeme. V únoru začneme soutěžit firmy, které naše náměstí budou dělat. Zároveň pracujeme na pěší zóně na druhé straně řeky, na zámecké louce. Nyní se sice práce zastavily kvůli počasí, ale myslím, že tam by dílo mohlo být v dubnu hotové.
Veřejné prostory plánujeme vylepšit též na sídlišti Pod Ralskem, započneme revitalizaci sídliště Letná a U Nemocnice.

Je sice zima, na koupání není pomyšlení, ale zaslechl jsem, že uvažujete také o zásadní proměně koupaliště u Vranovské aleje?
Ano, je to náš důležitý cíl. Komunisté tam udělali betonovou vanu, dříve mělo úplně jiný ráz, byly tam třeba takové ostrůvky, takže ho příští rok chceme zrekonstruovat, to bude veliká akce, asi za 50 milionů, protože pořádné koupaliště už tady není desítky let. Máme vyprojektované dvě vany z nerezu, jeden bazén 50 metrů a druhý 25 metrů. Přípravu pro tuto investici provádíme od loňska a nyní jsme už ve stádiu, že zbývá projekt doladit v detailech. Pak ještě musíme získat vyjádření dotčených orgánů jako hygiena nebo Povodí Ohře. Na podzim bych chtěl uskutečnit veřejnou soutěž na dodavatele.