Než se brodit po kotníky v rozšlapaném a rozbředlém sněhu po českolipských ulicích, raději obyvatelé volí cestu městskou autobusovou dopravou. Jenže zastávky nejsou od sněhu uklizené v celé nástupní délce a na cestující tak číhá nejedno nepříjemné překvapení a riziko.

„Na autobusových zastávkách je to hrozné,“ právem lamentuje Vlasta Rejmanová, sedmasedmdesátiletá důchodkyně z České Lípy a pokračuje: „Ty nahrnuté haldy sněhu, nejen nám starým lidem, ale i ostatním komplikují nástup, ale i výstup z autobusu.“

Trénují pětiboj

Při úklidu silnic rozbředlý sníh radlice shrne ke stranám komunikace bez ohledu na to, jestli tam třeba není zastávka autobusu. U ní se pak hromadí odklizená břečka, která umrzne.

Když přijede autobus, musí zastavit několik desítek centimetrů od chodníku a ven nebo dovnitř se cestující dostane s velkými problémy. Na zastávce je volné místo jen pro přední a prostřední dveře, poslední většinou nejdou kvůli překážejícímu sněhu otevřít. Pokud přeci jenom odpor haldy překonají a otevřou se, překáží ve výstupu metrová hromada. Za výkon, který při výstupu zadními dveřmi předvádí pasažéři, by se nemusel stydět ani Roman Šebrle.
Na trase od zastávky Bulharská až k zastávce Na Výsluní, což je šest stanic, se zadní dveře čtyřikrát neotevřely kvůli sněhové bariéře. V místech, kde nebylo možné zastavit u chodníku, byť se řidiči snažili zajet co nejblíže, lidé při výstupu padali na zem jako švestky. A nebyli to jen senioři.

„Ne, to nepochopím, proč ty zastávky nemůžou pořádně pro cestující zpřístupnit,“ hořekoval pětačtyřicetiletý Pavel Nový z České Lípy a pokračoval: „Neumím si představit, že by takhle cestoval po České Lípě třeba vozíčkář a lidé o holi mají s výstupem velký problém,“ dodal. Proč českolipská radnice už dávno nezačala s lepší údržbou zastávek?

Už budou uklízet

„Vzhledem k velkému množství sněhu nebylo technicky možné, aby autobusové zastávky byly odklízeny po celé nástupní délce,“ poznamenala k situaci, která panovala nejen začátkem týdne mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková a dodala: „Proto se zajišťoval bezpečný nástup i výstup převážně předními dveřmi.“

Českolipská radnice situaci už začala řešit. „Aby mohli občané bezpečně vystupovat i nastupovat, zaměstnali jsme od úterý dvacet sedm pracovníků na veřejně prospěšné práce, kteří budou postupně jednotlivé zastávky městské autobusové dopravy čistit ručně,“ uzavřela mluvčí.

Tomáš Mařas