Neúměrně vysoké absence u některých žáků chtějí řešit apelem na pediatry, aby zbytečně nevystavovali omluvenky a nenechali se zastrašit některými rodiči. Novinky chystají i městští strážníci na uniformách budou nosit minikamery. Kroky jsou reakcí na nedávný útok nezletilých Romů, kteří v místním parku napadli patnáctiletou dívku a osmnáctiletého mladíka, či přepadení mladíka skupinou výrostků v Arnultovicích.

Opatření vzešla z jednání představitelů radnice, městské a státní policie a rovněž sociálních pracovníků. „Budeme úzce spolupracovat v případech, kdy mládež a děti páchají trestnou činnost, jsou jejím svědkem nebo oběťmi. Proto na ně zaměříme více pozornosti,“ předeslal starosta Nového Boru Jaromír Dvořák s tím, že celospolečenský problém kriminality mládeže musí řešit hlavně vláda. „Obce mají totiž velmi omezené možnosti,“ upozornil Jaromír Dvořák.

Podle něho je velkým rizikovým faktorem u potencionálních dětských pachatelů trestné činnosti záškoláctví.

„Někteří žáci mají podezřele vysoké absence. Paradoxně je mají řádně omluvené od rodičů nebo lékaře,” podotkl Dvořák. „Jsou jedinci, jež kvůli údajné nemoci zameškají i sedm týdnů ve školním roce, což jsou dva měsíce výuky,“ upřesnil Dvořák s tím, že proto chtějí iniciovat schůzku i s pediatry.

„Je pravděpodobné, že někteří z nich raději dítě uznají za nemocné, aby si ušetřili případné potíže. Chtěl bych apelovat na dětské lékaře, aby projevili osobní statečnost a pomohli nám záškoláctví zastavit,“ prohlásil Dvořák.

Městští strážníci častěji kontrolují problémové lokality ve městě, stejně jako ty, kde se vyskytuje mládež. Od nového roku jim pomohou minikamery umístěné na uniformách. „Jejich prostřednictvím zachytíme průběh akce a především zadokumentujeme, že byl zásah proveden správně,“ uvedl velitel novoborských městských strážníků Jiří Zemanec.