VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé Lípy se ve čtvrtek vrátí k autobusům

Česká Lípa – Českolipské zastupitelstvo opět zasedá na otázkou budoucnosti MHD. Minule v jednacím sále nevydrželi ani půl hodiny.

11.4.2018
SDÍLEJ:

Českolipská radnice.Foto: Deník / Černý Vít

K založení společného dopravního podniku se společností Busline je v České Lípě potřeba minimálně třináct hlasů zastupitelů. Ty podle všeho vedení města před minulým zasedáním, kde byl bod zařazený do programu, pro svůj záměr nemělo. Kam se za necelý měsíc pohnula jednání o podpoře záměru, bude jasnější během čtvrtečníveřejné schůze českolipského zastupitelstva. Tu je možné od 14 hodin sledovat také na Youtube kanálu Město Česká Lípa.

Na konci roku vyprší smlouva na provozování MHD, kterou před osmi lety na základě veřejného výběrového řízení získal právě Busline. Firma asi před rokem nabídla městu variantu, že by spolupráce pokračovala formou společného dopravního podniku. Od té doby se přetřásaly i další varianty včetně té, že by město založilo 100% vlastněný dopravní podnik. Nakonec ale na stole zůstala jen varianta, že Česká Lípa bude vlastnit 24 procent podílu na nově vzniklé firmě a Busline zbytek.

„Jsem připravena návrh nepodpořit,“ říká rezolutně koaliční zastupitelka za sociální demokracii Eva Vlastníková. Stejnou věc koaličním partnerům avizovala už před měsícem, kdy měl záměr na program přijít poprvé. Kvůli nezdařenému hlasování o programu, kdy pro jeho podobu nezvedlo ruku potřebný nadpoloviční počet přítomných, jednání předčasně skončilo.

Podle Vlastníkové je ideální varianta zachování systému veřejné soutěže. Vzhledem k časovému tlaku by se přikláněla k prodloužení stávající smlouvy o jeden rok a uspořádání řádného výběrového řízení.

Na vážkách jsou stále zastupitelé koaličního hnutí Uděláme pořádek v České Lípě. Například Petra Chocová tvrdí, že téma dopravní obslužnosti je rozsáhlé a všichni mu v hnutí věnují spoustu času. "V tuhle chvíli nejsem rozhodnutá ani pro, ani proti návrhu. Za naše hnutí budeme chtít domluvit ještě určité podmínky u jmenování a odvolání dozorčí rady a jednatele společného podniku. Až podle kompletních změn a návrzích, které padnou, třeba až na zastupitelstvu, se rozhodnu," uvádí.

Radnice na svém webu mezitím vydala stať s názvem „Fakta o společném dopravním podniku na zajištění MHD v České Lípě“. Vedení města zde podle svých slov uvádí věci na pravou míru. Text se věnuje právě otázce, proč neuspořádalo veřejnou soutěž.

„Tato možnost stále existuje jako další v pořadí. Ale není to nejlepší cesta, protože neumožní být aktivními účastníky v organizaci MHD a ani držet v rukou cenu. Jaká se vysoutěží, takovou budeme muset dlouhodobě akceptovat, a je tu velmi výrazné riziko, že ta cena bude mnohem vyšší než dosud. To pak nutně povede ke zdražení MHD nebo omezování provozu MHD, a to není naším cílem,“ uvádí se mimo jiné v prohlášení.

Nejsou to jediné zásadní body, které se na zítřejším jednání budou probírat. Konečně by se mohlo například rozhodnout, zda město koupí, nebo nekoupí tři roky vyhořelý Kounicův dům.

Koupě se prý nevyplatí

Majitel, kterým je Sdružení sportovních svazů České Republiky, ho nabízí městu dva miliony pod odhadní cenou za necelých pět milionů korun. V posudcích, které mají zastupitelé jako podklady k dispozici, příliš velké nadšení nevládne.

Například investiční technik městského úřadu Martin Ezr uvádí, že vzhledem ke stavu budovy, která je v podstatě ruinou, nezbývá městu v případě koupě nic jiného než do ní investovat desítky milionů korun. Dále je podle něj nutné si uvědomit, že budova je zapsanou nemovitou kulturní památkou a při rekonstrukci bude investor omezen ve stavebním záměru památkovou ochranou. Dispozice budovy není přitom příliš ideální, jsou zde velké nevyužitelné komunikační prostory a smysluplné využití se zde bude hledat obtížně.

„Investiční oddělení se ke koupi tohoto objektu z výše uvedených důvodů staví spíše negativně,“ uvádí Ezr s tím, že v podobném stavu město už kdysi koupilo objekty takzvané Tilie na Jeřábkově náměstí. Ty jsou dodnes jen provizorně zakonzervované.

Vyřešená je ale zřejmě otázka, zda Kounicův dům současný majitel může prodat. Podle stanoviska SSS ČR i městského právníka Petra Trejbala si Ministerstvo financí, které objekt předchůdci dnešního sdružení v šedesátých letech minulého století bezúplatně převedlo, nečiní žádné nároky a není potřeba z jeho strany žádný výslovný souhlas.

Autor: Jiří Jelínek

11.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 21 000 Kč

Psychologové Psycholog, rodinný a manželský poradce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Vzdělání se zaměřením Psycholog, rodinný a manželský poradce, popřípadě 2. stupeň VŠ (Mgr.) humanitního zaměření + ukončený psychoterapeutický výcvik v rozsahu minimálně 400 hodin. Schopnost navázat kontakt s lidmi. , Pracovní poměr z počátku na dobu určitou 1 roku s 3 měsíční zkušební lhůtou, s možností prodloužení., Mzda se odvíjí od započitatelné praxe.. Pracoviště: Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy, Konopeova, č.p. 812, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Alena Zemanová, +420 487 853 203.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 470 Kč

Řídící pracovníci na základních školách Ředitel/ka ZŠ a MŠ Tomáše Ježka, Ralsko - Kuřivody. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpoklady a požadavky pro výkon činnosti ředitele/ředitelky:, -vzdělání, praxe a další předpoklady podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost školských předpisů a morální bezúhonnost., K písemné přihlášce (jméno a příjmení, adresa, telefon, email, vlastnoruční podpis) přiložte:, -úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, tj. vysokoškolský diplom včetně vysvědčení o státní zkoušce nebo dodatku k diplomu, případně úředně ověřená kopie dokladu o úspěšném ukončení studia dokládající získání odborné kvalifikace (v případě dosažení odborné kvalifikace v jiném než českém jazyce je nutné doložit úředně ověřenou kopii dokladu o vykonání zkoušky z českého jazyka), -doklad o celkovém průběhu zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, ze kterého je patrný druh vykonávané práce a přesné časové vymezení, -lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti pro výkon činnosti ředitele školy (ne starší než 3 měsíce), -strukturovaný životopis, -vlastní koncepci rozvoje školy v rozsahu max. 4 strany A4, včetně čestného prohlášení autorství zpracované koncepce, -výpis z evidence Rejstříku trestů (ne straší než 3 měsíce), -podepsané prohlášení uchazeče o zaměstnání - ochrana osobních údajů při zasílání životopisu k výběrovému řízení, -souhlas se zpracováním osobních údajů uchazeče o zaměstnání, Termín pro odevzdání přihlášek: do 31. 8. 2018 do 10:00 hod., Přihlášky lze doručit osobně nebo poštou nejpozději do 31. 8. 2018 do 10:00 hod. na adresu: Město Ralsko, Kuřívody 701, 471 24 Ralsko, Obálku označte textem "Konkurz - ředitel Základní škola a Mateřská škola Tomáše Ježka, Ralsko - Kuřívody, příspěvková organizace - neotevírat"., Případné dotazy zodpoví Miloslav Tůma - místostarosta města, tel.:487 898 126, email:mtuma@mestoralsko.cz, Potřebné doklady k podání žádosti lze nalézt:http://www.mestoralsko.cz/. Pracoviště: Zš tomáše ježka, 471 24 Mimoň. Informace: Miroslav Tůma, +420 487 898 126.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 100 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu: Prácheň 172, 471 14 Kamenický Šenov, Náplní práce je příprava zeleniny, obsluha myčky, úklid, hygiena pracoviště., Pracovněprávní vztah bude uzavřen z počátku Dohodou o provedení práce, poté pracovní poměr na dobu určitou 3 - 6 měsíců s možností vzniku pracovní smlouvy na dobu neurčitou, po osvědčení., Benefity: stravný a pitný režim + měsíční prémie., Vyučení a praxe v oboru je výhodou., Schůzku nutné domluvit předem telefonicky!. Pracoviště: Martin dušička - motorest "u koně", 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Martin Dušička, +420 606 157 141.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový singltrek na Špičáku byl otevřený.
8

Singltreků stále přibývá. Nová cyklotrasa vznikla v České Lípě

Ilustrační fotografie.

VIDEO: Agresivní bezdomovec kopal a mlátil muže u baru v centru Lípy

Sopky nejsou jen na Havaji. Láva tekla i v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Trosky, Kozákov, Bezděz, Klíč. Nejsou to jen názvy známých vrcholů, ale i sopky staré miliony let.

Sucho zvyšuje nebezpečí požárů. Meteorologové varují před vysokým rizikem

Severní Čechy - Kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo v České republice nebezpečí požárů. Vysoké riziko je ve středních Čechách, v Praze a v Ústeckém kraji a na Českolipsku.

Českolipský Arsenal se představil v Ruprechticích

Ruprechtice – Další přípravný duel na novou sezonu v krajském přeboru odehrál českolipský Arsenal, a to se Sokolem Ruprechtice, účastníkem I. B třídy.

Podpořte jednu z padesáti staveb sta let republiky

Liberecký kraj – U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa může veřejnost mimořádně podpořit svým hlasem jednu ze zhruba padesáti vybraných staveb, které vznikly na území Libereckého kraje od roku 1918 do současnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT