Pořádný guláš začíná připomínat povolební vyjednávání v Kamenickém Šenově. Poměrně rovnoměrně rozložené mandáty stále nevedou k vytvoření koalice a o doslova každý hlas se zde začalo bojovat nejrůznějšími způsoby. Někteří zastupitelé se stali terčem nátlaku, za nímž má údajně stát starosta nedaleké Okrouhlé Jiří Vosecký. Ten ale takové zasahování do chodu jiného města odmítá.

Připomeňme, že vítězem komunálních voleb v K. Šenově se stalo seskupení nezávislých kandidátů Kamenický Šenov (24,57%), které získalo čtyři křesla v zastupitelstvu. O mandát méně a na druhém místě skončila Jednota 2010 (19,46%). Po dvou křeslech obsadí ODS (15,76%), ČSSD (15,51%), Naše město (12,52%) a KSČM (12,17%).

Nejvíce preferenčních hlasů od voličů získal současný starosta Jaroslav Andrysík, lídr Jednoty.

Vyvíjí nátlak

Ten, koho má údajně Jiří Vosecký podporovat, je jednička nezávislých Kamenický Šenov František Kučera. „Jménem starosty Okrouhlé mi bylo dost nevybíravě doporučeno, komu mám dát přednost při hlasování o budoucím starostovi. Doporučeným kandidátem byl František Kučera,“ řekl zastupitel.

Ten svoje vyjádření podmínil anonymitou, protože se obává, aby jeho rodina nebyla vystavená útokům. Redakce jeho přání respektuje.
„Odmítám takové manipulace a zásahy. Při svém rozhodování se budu řídit výsledky voleb, tedy přáním voličů, ale moje konečné rozhodnutí nebude pod tlakem a podle toho, co mi kdo doporučil,“ dodává zastupitel.

„Vím, že na některé zastupitele je vyvíjený nepřípustný nátlak,“ potvrdil starosta Jaroslav Andrysík s tím, že více to ale komentovat nebude.

Nezasahuje

V povolebních vyjednáváních není nijak neobvyklé, pokud se podporují kandidáti jedné strany, byť z jiných obcí nebo měst. V tomto případě František Kučera kandidoval za nezávislé sdružení Kamenický Šenov a Jiří Vosecký za Starosty pro Liberecký kraj. Ten ale odmítl, že by za Kučeru jakkoliv loboval.

ČTĚTE TAKÉ: V Šenově nezávislí kandidáti porazili zavedené strany

„Žádná jednání neovlivňuji a nedovolil bych si do nich vstoupit, zastupitelé si musí rozhodnout sami,“ řekl Jiří Vosecký a pokračoval: „Pomohl jsem pouze v Doksech uzavřít koaliční smlouvu, a to na žádost Evy Burešové, která mě o to, vzhledem k minimu zkušeností, poprosila. Ale tam byla situace jasná a šlo pouze o formální záležitost.“

Velké riziko

Podle jeho slov ho jako předsedu Svazku obcí Novoborsko prioritně zajímá Nový Bor, ale ani zde se neúčastní žádných povolebních vyjednávání. „Jako předseda musím vycházet se všemi, a takové zásahy jsou rizikové,“ vysvětlil Jiří Vosecký.

O tom, že by někdo ovlivňoval zastupitele v jeho prospěch, sám František Kučera nic neví. „O žádných manipulacích nevím. Nemám politické zkušenosti a mohu se domnívat, že jde o tlak před ustavujícím zastupitelstvem,“ reagoval František Kučera.