O příspěvky na zateplování domů a bytů z programu Zelená úsporám mají lidé enormní zájem. Projevilo se to také během oslav Dne Země, kdy občanské sdružení Na větrné hůrce připravilo informační servis právě k programu Státního fondu životního prostředí.

„Zájem byl veliký, hodně lidí se přišlo zeptat, jak získat dotaci na zateplení rodinných domů a využití obnovitelných zdrojů energie z dotačního fondu, který je určený pro domácnosti nebo bytová družstva,“ zhodnotila Jana Prokešová z o. s. Na větrné hůrce.

Nejčastější otázky směřovaly k základním informacím: kde a do kdy je možné o dotaci požádat. „Na podání žádosti je dost času, termín pro přijetí je stanoven až do 30. června 2012 nebo do vyčerpání finančních prostředků programu,“ uvedla Jana Prokešová. SFŽP rozdělí 25 miliard.

Jak ukázaly dotazy, problémy může přinést, pokud dům vlastní více majitelů. „Lidé se ptali, zda v bytovém domě o čtyřech bytech mohou zateplit jen jeden byt, anebo jestli by získal podporu majitel domu, který by zateplil pouze část domu. To možné není,“ pokračuje Jana Prokešová s tím, že žádost je možné podat na krajském pracovišti SFŽP v Liberci.

Zklamaní odcházeli obyvatelé panelových domů. Pro ně tento program není určený. Protože je zájem o dotace skutečně enormní, doporučuje Jakub Kašpar, tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí nejdříve podrobně prostudovat informace, které jsou zveřejněny na stránkách programu www.zelenausporam.cz.

„Stránky aktualizujeme každý den. Jsou zde nejenom základní formuláře nebo příručky, ale i kalkulačky pro výpočet výše podpory, nejčastější otázky a odpovědi či rady a tipy na co si dát pozor,“ upozorňuje Jakub Kašpar. Ministerstvo upozorňuje zájemce, že pro vyplnění žádosti nejsou zapotřebí žádní poradci nebo poradenské firmy. „Platit za něco takového by bylo vyhazováním peněz oknem,“ říká ministr Martin Bursík.