Vítěz krajského kola třináctého ročníku soutěže Vesnice roku 2007 bude znám na konci srpna. O zlatou stuhu a postup do celorepublikového finále letos v soutěži bojuje šest obcí z Českolipska, některé úplně poprvé.
Nejmenší vesničkou, která letos přivítala krajskou hodnotitelskou komisi je Radvanec se 116 obyvateli. „Do soutěže jsme se přihlásili poprvé. Doufáme, že komise ocení to, jak se obec a hlavně místní občané starají o své domy, zahrádky a vůbec celou vesnici,“ říká starosta Radvance Jiří Dvořáček. Největší šance proto vidí v oblasti péče o zeleň, za kterou se uděluje zelená stuha.
Zaujmout by mohla i snaha vedení obce o vzkříšení starých zvyků jako je pouť, půlnoční mše nebo ohňostroj na Vánoce. „Komisi jsme ukázali kapličku, starobylou část obce, kde se staví replika starodávného mlýna a zavedli jsme je i k dalším renovovaným památkám,“ dodává radvanecký starosta.

Kromě Radvance se do soutěže letos poprvé přihlásila Stružnice. Tradičními účastníky jsou pak Kravaře, Nový Oldřichov, Zahrádky a Prysk. „Hodnotícím jsme se pochlubili dokončeným sálem s lezeckou stěnou, úpravou prostranství v Horním Prysku a místní mateřskou a základní školou,“ uvedl starosta Prysku Jan Sviták. V Prysku se také snažili vyzdvihnout i spolupráci s církví při rekonstrukci kostela.
Cílem soutěže Vesnice roku je snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí místní tradice a společenský život. „Vyhlášení výsledku se uskuteční 24. srpna ve vítězné obci,“ informoval tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.