Unikátní nápad na začátku, potom boje mezi zastupiteli a nakonec nesplnitelná lhůta ministerstva. Zdravá jídelna, kterou chtělo vybudovat novoborské sdružení Rodina v centru, v Novém Boru nebude.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo dotaci až po neúměrně dlouhé době a požaduje dokončení projektu nejdéle do půl roku. Nabídku s prakticky nesplnitelnou lhůtou se sdružení rozhodlo neakceptovat a projekt raději ruší. Kvůli váhání ministerstva, které trvalo dokonce šestadvacet měsíců, Rodina v centru navíc přišla o přislíbené lukrativní prostory v novoborské Kalinově ulici, a nyní by tak musela hledat nové.

„Vaši nabídku odmítáme a finanční podpory se vzdáváme. Ráda bych vás upozornila na fakt, že délka schvalovacího procesu na vašem ministerstvu je právě tím důvodem, proč jsme náš projekt neuskutečnili, a Zdravou jídelnu neotevřeli," píše na ministerstvo ředitelka Rodiny v centru Petra Vlčková.

„Není v našich silách realizovat projekt do vámi stanovené lhůty. Vaši nabídku tedy odmítáme a finanční podpory se vzdáváme."Petra Vlčková, ředitelka občanského sdružení Rodina v centru

Sdružení, které se dlouhodobě aktivně věnuje funkčním i sociálně vyloučeným rodinám, přišlo s projektem Zdravé jídelny před dvěma lety.

Intenzivní přípravu v podobě kurzů i pravidelných schůzek pracovní skupiny přitom zahájilo už o půl druhého roku dříve.

„Pomáhali nám lidé z řad veřejnosti, maminky na mateřské například zjišťovaly ceny pro analýzu tržního prostředí. Troufám si říct, že šlo o stovky hodin nevyčíslitelné práce," podotýká Vlčková.

Jídelna se zdravou výživou se měla stát místem, kde by se mohly scházet rodiny s dětmi, ale i staří lidé. Šlo o unikátní projekt fungující na základě sociálního podnikání.

Přestože jde pro sdružení o velké zklamání, především vzhledem k času, který projektu věnovalo, svého snu se vzdát nehodlá.

„Sociální podnikání v naší organizaci velmi rezonuje," říká jeho ředitelka. „Na toto téma jsme se začali scházet znovu, ale jsme na úplném začátku. Ta budova je už pasé. Jestli to bude jídelna nebo jiný produkt, to zatím nevíme, ale je jisté, že bychom se do podobného projektu pustili znovu," naznačuje.

Neúspěch považuje zároveň za dobrou zkušenost pro všechny zaměstnance. V případě, že by se Rodině v centru podařilo zrealizovat záměr sociálního podnikání, počítá rozhodně se zapojením sociálně znevýhodněných klientů komunitního centra v budově bývalé LDN v Novém Boru.

„Během dvou let jsme se hodně posunuli a pracujeme aktivně s romskou menšinou," dodává Petra Vlčková.

Jídelnu spláchl úřednický šiml- 2010 až 2011 - Rodina v centru rozšiřuje své aktivity a začíná uvažovat o sociálním podnikání v podobě projektu Zdravá jídelna. Pracovnice sdružení absolvují řadu odborných kurzů, ředitelka Petra Vlčková mimo jiné půlroční intenzivní rozvojový program pro začínající podnikatele v neziskovém sektoru.
- září 2012 - Rodina v centru má k dispozici kompletní podnikatelský plán a vyjednává s novoborskou radnicí o prostorech v Kalinově ulici. Chybí jí jen smlouva o budoucí kupní smlouvě, která je třeba ke schválení dotace. Na veřejném zasedání zastupitelů se strhává vášnivá debata. Trnem v oku není samotná jídelna, ale způsob, jakým město nabízí a prodává dům, ve kterém má jídelna sídlit. Proti je třeba tehdejší zastupitel Radek Nastič. Sdružení po bojích nakonec dostává zelenou.
- 31. 10. 2012 - Rodina v centru žádá Ministerstvo práce a sociálních věcí o pětimilionovou dotaci.
- 6. 5. 2014 - Ministerstvo po osmnácti měsících reaguje na žádost a sdružení sděluje, že jejich žádost spadla do zásobníku projektů z důvodu nedostatku finančních prostředků. Rodina v centru upouští kvůli nejistotě po dohodě s radnicí od budoucí koupě domu v Kalinově ulici. Radnice hledá nové možnosti využití, jednou z možností je sportovní zázemí pro základní školu na náměstí.
- prosinec 2014 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vydává nové rozhodnutí a nabízí sdružení 3 805 280 korun na realizaci projektu Zdravé jídelny s tím, že jej musí dokončit do konce června 2015.
- 13. ledna 2015 - Ředitelka Rodiny v centru odmítá nabídku ministerstva kvůli nemožnosti splnit jimi stanovenou lhůtu. Sdružení na projekt až doposud vynaložilo 82 500 korun, na jeho přípravách se podílely desítky lidí stovky hodin.