Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravá jídelna v Novém Boru bude. Ale nebylo to bez boje

Nový Bor - Po váhání novoborští zastupitelé podpořili unikátní projekt sociálního podnikání sdružení Rodiny v centru.

3.9.2012 48
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Jídelna se zdravou výživou a místo, kde by se mohly scházet rodiny s dětmi, ale i staří lidé, by měla vyrůst v novoborské Kalinově ulici. Jde o unikátní projekt, který formou takzvaného sociálního podnikání hodlá provozovat občanské sdružení Rodina v centru, které už v Novém Boru provozuje také vyhlášené mateřské centrum Koblížek.

Ke vzniku unikátní jídelny tento týden pomohli novoborští zastupitelé. Na první pohled bohulibé téma už ale několik měsíců budí v Novém Boru velké vášně a zastupitelstvo ho už v červnu jednou odmítlo.

„Víc než rok práce celého týmu lidí tím přišla vniveč," řekla tehdy Petra Vlčková, předsedkyně občanského sdružení Rodina v centru.

Problém s budovou

„Měli jsme a máme všechno připravené, předběžnou studii proveditelnosti i podnikatelský plán včetně všech analýz, investiční záměr. Měli jsme kompletně připravenou žádost o dotaci se všemi povinnými přílohami. Chyběla nám jen smlouva o budoucí kupní smlouvě, kterou musí schválit zastupitelstvo," dodala.

Ohniskem sporů v Novém Boru nebyla samotná jídelna, ale fakt, jakým způsobem město nabízí a prodává dům, ve kterém má jídelna sídlit.

„Není to o Koblížku, není to o projektu zdravé jídelny, je to o tom, jak to město nabízí a jestli to všechno proběhlo tak, jak mělo," shrnul obavy některých zastupitelů Radek Nastič, zvolený za Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst.

Celistvý majetek

„Budova je součást areálu, který jsme dostali a zakoupili jako celistvý majetek a neměl by se dělit," protestoval proti přímému prodeji jednotlivé budovy například zastupitel za ČSSD Stanislav Valdman. Ten také navrhl, aby město neprodávalo dům formou přímého prodeje společnosti Zdravá jídelna, ale aby se na prodej domu vyhlásilo výběrové řízení.

Jeho návrh ale neprošel. „Vyhlásit soutěž na prodej domu je zbytečný alibismus. My tam přece nechceme pustit každého, chceme, aby tu vznikla Zdravá jídelna," prohlásil na podporu projektu zastupitel Otakar Válek, zvolený za sdružení TOP 09 Starostové pro Liberecký kraj. Ten také připomněl, že objekt je ve špatném stavu a je dobře, že se ho chce někdo ujmout a zvelebit ho.

Zastupitelé nehlasovali o tom, zda má vzniknout Zdravá jídelna, ale schvalovali smlouvu o budoucí kupní smlouvě se společností Zdravá jídelna. Ta totiž tuto „záruku" potřebuje, aby mohla žádat investiční dotaci u Evropského sociálního fondu.

Zatímco protinávrh zastupitele Valdmana neprošel, smlouvu o budoucí kupní smlouvě se Zdravou jídelnou zastupitelé nakonec schválili. Proti byl kromě Stanislava Valdmana už pouze Miroslav Coufal z Unie pro sport a zdraví. Hlasování se nakonec zdrželi Josef Doškář ze Suverenity a Josef Chittusi zvolený za ČSSD.

Michael Polák

Autor: Redakce

3.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 48
SDÍLEJ:
Unikátního provedení avantgardní skladby Harlekýn pro sólový klarinet, jejímž autorem je německý skladatel Karlheinz Stockhausen se ujme vynikající klarinetista Karel Dohnal.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení