„Syn se nemůže rozhodnout, na jakou školu půjde,“ prozradila Marta Havlíčková z České Lípy a pokračuje: „Nehledáme tady konkrétní školu, ale spíš inspiraci.“

Prostory SOŠ a SOU 28. října v České Lípě se během včerejšího dopoledne zaplnily nejen vystavujícími školami, ale také dětmi, které se rozhodovaly, na jakou školu se přihlásí po dokončení základního vzdělání. Inspiraci našel každý, kdo se přišel podívat na již 13. ročník tradiční burzy škol.

Vybírat mohli z několika desítek škol od řemeslných oborů až po obory zdravotnické, lákalo se i na výuku v současné době populární počítačové grafiky. Představily se školy z Českolipska, ale nechyběly ani ty mimo region.

Udělejte si dělníka

Otázkou zůstává, zda absolventi škol najdou poté uplatnění. Některé školy jako třeba Vyšší odborná škola a Střední škola z Varnsdorfu nabízejí po absolvování místo u firmy TOS.

Pokud se rozhodne dítě studovat jeden ze strojírenských oborů a zaváže se po dokončení pracovat dva roky ve firmě, pak na něj čekají výhody jako například bezplatné obědy, měsíční stipendium nebo jednorázový roční příspěvek na učební pomůcky. Taková je situace u jedné z mnoha škol na Děčínsku. Jak to ovšem vypadá na Českolipsku?

„Zaměstnavatelé na Českolipsku musí říct, jakého zaměstnance chtějí. A pak se domluvit se školou na konkrétním oboru. Tak to funguje právě tady na škole 28. října, kde jsou obory, jenž se učí přímo pro firmu Protool,“ prozradila ředitelka českolipského Úřadu práce Zdeňka Cibulková.

Bez auta ani ránu

„Myslím, že Českolipsko má paletu oborů, která není špatná,“ podotkla a dodala, že je tu nabídka jako v jiném průměrném okrese. Co dělat v případě, kdy chce dítě studovat obor, který není na žádné škole na Českolipsku? „Obory zdravotnické nebo kadeřnice či kosmetička jsou dosažitelné na Děčínsku, Liberecku nebo Litoměřicku,“ podotkla s tím, že struktura škol, která tu je po integraci a optimalizaci, je jasně daná.

Obecně se dá říct, že žáci, kteří studují, mimo okres, se obvykle nevracejí a zůstávají tam, kde vystudují, případně jdou za lepšími podmínkami do větších měst.

„Po absolvování školy musí mladí lidé počítat s tím, aby byly mobilní a musí za prací třeba do Prahy nebo Liberce. Musí být připraveni opustit rodinu, zajistit si bydlení a naučit se hospodařit,“ poznamenala Zdeňka Cibulková s tím, že má zkušenost s absolventy, kteří jsou pohodlní a budou raději čekat v evidenci úřadu práce.

Podle ní se někteří studenti vracejí zpět a přinášejí sem nápady a třeba i výstavbu filiálek svých podniků. „Jsou to mladí lidé, kteří procestovali Evropu a mají vizi. Je tu spousta šikovných lidí s podnikatelskými záměry,“ dodala Cibulková a připomněla, že možnosti jsou, jen je třeba s nimi dál pracovat.

„Burza škol, na které jsem byla před lety poprvé, mi v rozhodování moc nepomohla. Ještě jsem nevěděla, co chci studovat,“ prozradila svoji zkušenost Monika Kekelová z Nového Boru a dodala, že k rozhodnutí ji pomohl den otevřených dveří na konkrétní škole.

Zkušenost, jak moc pomáhá taková akce při získávání studentů, je různá. Někteří vystavovatelé tuto akci berou jako zviditelnění bez větších šancí na příval studentů. Jiní to mají naopak.

Autor: Tomáš Mařas