Dohromady přibylo pět nových Mercedesů Sprinter. „Vozový park obměňujeme pravidelně, abychom měli jistotu, že za pacienty jezdíme bezpečně. Ani naše původní sanity však ze silnic nemizí,“ informoval ředitel krajské záchranné služby Luděk Kramář. Nahrazené sanity následně slouží jako záloha. „V případě potřeby po nich kdykoliv můžeme sáhnout. Jsou stále provozuschopné, jen už mají najeté svoje kilometry,“ dodal.

Cena každého vozidla včetně přístrojového vybavení se vyšplhala na pět milionů korun. Sanity disponují LED světlomety, které zvyšují bezpečnost posádek i převážených pacientů. Vzduchem odpružená zadní náprava slouží pro komfortnější a stabilnější jízdu. Díky možnosti „odfouknutí“ zadní nápravy je snadnější i nakládání nosítek do vozidla.

„V Libereckém kraji žije bezmála 440 tisíc obyvatel. Jsem moc rád, že se v případě nečekané události může každý občan spolehnout na včasný a kvalitní zásah zdravotníků. Naši podporu obnovy vozového parku považuji za samozřejmou povinnost. Záchrana lidského života je absolutní priorita,“ zdůraznil radní pro resort zdravotnictví Vladimír Richter.

Ilustrační foto.
Cyklus Plné hnízdo přiblíží pěstounskou péči. Nechybí příběh z Libereckého kraje

Run-on systém umožňuje vytáhnout klíček zapalování, zamknout vozidlo a nechat přitom motor dále běžet. Tak je možné používat světlomety, výstražné zvukové znamení nebo výstražný maják, aniž by docházelo k vybíjení akumulátoru. Změnil se i design předního i zadního světelného výstražného zařízení. Všechna vozidla jsou vybavena nosítky s elektro-hydraulickým systémem o nosnosti 320 kilogramů. Díky vynikající stabilitě se zvyšuje celková bezpečnost pro pacienta i obsluhu. „Vždy, když pořizujeme nové vozy, snažíme se, aby byly o něco lepší, aby lépe odpovídaly podmínkám práce v těžkém terénu Libereckého kraje, byly komfortnější pro pacienty i záchranáře,“ podotkl Kramář.