„Omezili jsme jednu z energeticky nejnáročnějších technik, a to je tavená plastika. Mrzí nás to, jelikož to je skvělá disciplína,“ řekl Deníku Pavel Kopřiva s tím, že to představuje krátkodobé řešení. „Dlouhodobě to nejde udržet, přišli bychom tak o podstatnou část výuky, na které je sklářství postavené,“ doplnil.

Už před časem začali ve škole vyměňovat klasická svítidla za LED osvětlení, a to i na internátu. Další opatření předpokládají nutné investice. „Umíme si dát na plochu střechu fotovoltaické systémy, ale zřizovatel by musel do toho dát peníze. Šetřit lze pouze investováním,“ podotkl Kopřiva. Opatřeními se snaží vyhnout i distanční výuce, kterou si už vyzkoušeli během epidemie koronaviru. „Tento typ výuky lze aplikovat na pár teoretických předmětů, ale u dílenské i praktické výuky to nefunguje. Nelze přes kameru říkat dětem, jestli portrét nakreslili doma správně,“ zdůraznil Kopřiva s tím, že si ve škole zakládají na osobním kontaktu s učitelem. Právě škola v Kamenickém Šenově je nestarší sklářská škola na světě. „Kontinuita a historie školy ukazuje, že každá krizová doba lze přežít,“ dodal.

Vizualizace budoucího venkovního koupaliště.
V České Lípě postaví nové venkovní koupaliště. Vyjde skoro na 250 milionů

Liberecký kraj jako zřizovatel středních škol a dalších příspěvkových organizacích počítá s úsporami v oblasti spotřeby energií v minimální výši 10 %. „Současně připravujeme projekt chytrých čidel, která nám budou online sdělovat spotřeby energií. Z nich budeme schopni pomocí speciálního softwaru získaná data analyzovat a nastavit tak optimální provoz budov, o které se staráme,“ uvedl náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík.

Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru, kde provozují sklářskou huť na plyn, má energie smluvně zajištěny do konce roku. „Postupně vyměňujeme zářivky za úspornější osvětlení, moc nic jiného se dělat nedá, “ podotkl ředitel školy Jiří Janás. Podobně k tomu přistupují i na Střední průmyslové škole Česká Lípa. Většině škol a školských zařízení zřizovaných krajem skončí fixace elektřiny k 31. prosinci 2022, v současné době je vyhlášeno výběrové řízení pro příští rok. Podle náměstka pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Dana Ramzere je předpokládaný nárůst cen energií zhruba čtyřnásobný, ovšem konkrétní částku nelze v tuto chvíli určit. Školy ale aktivně přijímají různá opatření k šetření energiemi. „Teplota v učebnách se řídí dle vyhlášky, a tu je nezbytné dodržovat. Návrat distanční výuky považujeme za nevhodné a zcela mimořádné řešení, které nemá naši podporu,“ podotkl.

Novoborská sokolovna.
Lidé se zapojili do ankety o novoborské sokolovně. Vznikne zde spolkový dům

Více než polovina objektů škol a školských zařízení je zateplena. Zatepluje se tam, kde je to ekonomicky rentabilní. V mnoha budovách jsou i z důvodu úspory energií vyměněna okna. „Většina škol a školských zařízení je vytápěna plynem, kombinovanou formou nebo formou centrálního zásobování teplem. Elektřinou jsou vytápěny pouze jednotky budov,“ dodal Ramzer.

Na rostoucí ceny musela reagovat i města. Česká Lípa má dodávku elektřiny vysoutěženou až do roku 2023, větší problém je ale s plynem. Prioritou je pro následující období zajistit provoz veřejných služeb a zároveň udržet v provozu všechny příspěvkové organizace města, školy, sociální služby. „Máme připravena nejrůznější opatření, uvidíme, ke kterým budeme muset nakonec přistoupit,“ podotkla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. V Novém Boru jsou aktuálně schopni vše ufinancovat včetně základní údržby. „V rozpočtu na příští rok vyčleníme větší částku na energie,“ dodala novoborská mluvčí Radmila Pokorná.