V květnu ho nová dozorčí rada českolipské nemocnice posadila do křesla předsedy představenstva. A přidala k tomu jeden velký úkol: dovést nemocnici k získání akreditace, která má v následujících letech usnadnit jednání s pojišťovnami.

O udělení akreditace se bude rozhodovat už za pár dnů, na přelomu září a října. Aktuální situace ale postavila před předsedu představenstva a primáře gynekologicko-porodnického oddělení Radka Havlase ještě jeden úkol. Musí trpělivě vysvětlovat, jak se to má s „propojením" nemocnic v Lípě a Liberci. „O propojení nejde, spíš o spolupráci," říká v rozhovoru pro Českolipský deník Radek Havlas.

Gynekologicko-porodnické oddělení, které spadá pod váš primariát, bylo prvním oddělením, kde se v rámci velké rekonstrukce měnila okna. Tak jaké to je za novými okny? Zaznamenal jste už nějaké reakce od personálu i od pacientů?

Je to báječné. Pozitivní reakce už jsme zaznamenali. Zvláště od matek, které u nás rodily ještě v předchozím prostředí. Vnímají velmi pozitivně, že se něco děje. A myslím, že nejvíc se výhody zateplení prokážou v zimě, až pacientům nepotáhne na záda. A budeme moci utěsnit okna tak, že nebude pršet nebo chumelit do budovy, což se sice zřídka ale dělo. Personál to samozřejmě také vítá, protože vidí, že kraj investuje do své vlastní nemocnice.

Nemuseli jste řešit stížnosti na hluk?

Větší hluková zátěž byla dočasně na dětském oddělení, kde se sbíjecími kladivy odbourávaly lodžiové balkóny, integrované do budovy. Stížnosti na hluk tady byly, ale spíš ze strany personálu, protože pacient je tam na dobu omezenou, zatímco personál tam tráví výrazně více času. Teď se ale dohodla technologická úprava, aby se hluk zmenšil na přijatelnou úroveň. Pokud jde o vyřezávání oken, to je méně hlukově náročné, než jsme všichni čekali.

Běžně se říká, že zateplení nemocnice se mělo udělat už dávno. Slyším to ze všech stran. Ale dá se ten skluz nějak více konkretizovat? Jak velký je? 5, 10, 15 let?

Když jsem sem před 15 lety nastoupil, tak už se jednalo o tom, že se nemocnice zateplí. Takže minimálně 15 let skluz. Celé ty roky se o tom jedná, tak zaplaťpánbůh, že teď se už koná.

Ožehavá otázka posledních dní: propojení krajských nemocnic v České Lípě a Liberci, které se přetřásalo na jednání městských zastupitelů v České Lípě i krajských zastupitelů v Liberci. Na jaké bázi bude spolupráce fungovat? Pokud se to už ví?

Nejedná se o propojení, spíše o spolupráci. V podstatě jde o to, aby se standardizovaly vztahy dvou, lépe řečeno tří krajských zdravotnických zařízení, protože se mluví i o záchranné službě. Zatím proběhla dvě jednání, spíše na obecné rovině s tím, že s konkrétními kroky se začne až Liberec dořeší svou fúzi s Turnovem, což se předpokládá v září, a Česká Lípa se akredituje, což bude probíhat na přelomu září a října.

MUDr. Radek Havlas • narodil se v roce 1975 v České Lípě (ještě ve staré nemocnici)
• žije v Novém Boru, odkud také pochází
• je ženatý, má tři děti
• absolvoval gymnázium v Č. Lípě a Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové
• hned po ukončení studia nastoupil jako lékař do českolipské nemocnice
• chtěl se věnovat chirurgii, ale na té v Lípě nebylo místo, tak ho „přihráli" na gynekologii, o které ještě jako student tvrdil, že by se jí rozhodně nikdy věnovat nechtěl
• co říká o porodnictví: „Je to věc, která dokáže velmi nabíjet a přinést spoustu vnitřních pozitiv."
• primářem gynekologicko-porodnického oddělení je od ledna 2009, od května 2013 je předsedou představenstva nemocnice a ředitelem pro zdravotní obory, dostal za úkol dovést nemocnici k akreditaci 

Po vzniku Libereckého kraje se z Liberce stalo krajské město a logicky všechna specializovaná péče směřovala do liberecké nemocnice. Vzniklo tam kardiocentrum, traumacentrum, onkocentrum. My, i kdybychom chtěli a vybudovali tady podobná specializovaná pracoviště, což nevím, kdo by zaplatil, tak jejich provoz nikdy nedokážeme finančně pokrýt ani obhájit, protože ve spádu necelých 110 tisíc obyvatel nezískáte dostatek lidí, aby se provoz uživil. Aby takové centrum pojišťovna zaplatila, musíte mít třeba čtyřsettisícový spád.

Náš úkol je jinde. Provést standardní vyšetření či zákrok například operaci slepého střeva, porod, či pacienta připravit ke specializovanému výkonu například na kardiolinku v Liberci. A poté, když pacientovi na kardiolince udělají potřebný zákrok, nepotřebuje už ležet v centru, kde mají omezený počet lůžek, ale může se přesunout zpět k nám do nemocnice. I my jsme schopni zajistit kvalitní následnou péči. A navíc je pacient blíž k rodině.

Někteří politici to v poslední době používají jako dehonestující výraz, že jsme spádová nemocnice. Že neposkytujeme specializovanou péči. Ano, poskytujeme základní péči. Takovou, k čemu nepotřebujete něco extra specializovaného. Ale na tom není nic zlého. Za pojem základní péče se nestydíme. Takové je prostě uspořádání. Už na vysoké škole nám profesoři říkali, že základní péče je daleko důležitější než ta superspecializovaná, protože je jí víc.

Spolupráce s Libercem by mohla probíhat i v otázce nákupů. Když se dohodneme a nakoupíme například náplasti jako jeden subjekt, tak je to vždy výhodnější. Ale to je otázka dohody a srovnání konkrétních položek a k tomu dříve jak v říjnu nedojde, protože teď má Liberec i my své starosti.

Je nemocnice připravená na akreditaci? Co to pro ni bude znamenat?

Vše vychází z takzvaných Národních akreditačních standardů, které schválilo ministerstvo zdravotnictví. Stanovují bezpečnost provozu pro personál a hlavně pro pacienty. Je to v podstatě o bezpečnosti nemocnice jako celku. Nemocnice musí aktuálně splnit 74 akreditačních standardů. Pokud je obhájíme, získáme certifikát s platností na tři roky, zaručující, že nemocnice je bezpečná pro pacienty.

Akreditační standardy se navíc do budoucna stanou nutností pro to, aby s námi zdravotní pojišťovny uzavřely smlouvy. Závazné to zatím není, ale pomalu to k tomu směřuje, nevíme přesně, kdy to bude, ale podle všeho možná už příští rok.

Akreditaci provádí tzv. Spojená akreditační komise, která u nás bude mezi 30. zářím až 2. říjnem. Jde o tým zkušených auditorů, který projde nemocnici od sklepa až po půdu. Kromě toho, že budou sledovat technický stav budovy, vybavení a zařízení, tak hlavně sledují procesy. Jak se co děje v nemocnici, jak je o pacienty postaráno.

Myslím si, že v tuto chvíli je nemocnice řádně připravená a že před akreditační komisí dokážeme obhájit sami sebe. Že dokážeme, že jsme dobrá nemocnice.

Tohle je spíše otázka na politické vedení Libereckého kraje, ale zajímá mě váš osobní názor. Byl byste pro, aby se v České Lípě postavila úplně nová nemocnice, takzvaně „na zelené louce"?

Myslím si, že v tuto chvíli je to pasé. Představovalo by to hromadu finančních prostředků, mým odhadem tak miliardu a půl. Navíc tím, že se začalo opravovat, tak z mého pohledu už nemá smysl se zabývat výstavbou nové nemocnice. Teď rekonstruujeme tu stávající.

Co byste dělal, kdyby chtěl Liberecký kraj českolipskou nemocnici prodat soukromému poskytovateli zdravotní péče? Snažil byste se to politikům rozmluvit, anebo byste to bral tak, že i to je cesta, kterou by se nemocnice mohla ubírat?

Když dokáže dobře řídit nemocnici soukromník, proč by to nedokázal kraj? To přece není o tom, že soukromník musí všechno vždycky řídit efektivněji. Je to o tom, jaké si to nastavíme. V obou subjektech přeci mohou být kvalitní lidé, bez ohledu na to, jaký je majitel. Čili já se ptám, proč prodávat nemocnici soukromníkovi, když si myslím, že ji umíme efektivně řídit ve spolupráci s majitelem, kterým je Liberecký kraj? Proto bych podobný krok politikům určitě rozmlouval.