Není to ideální. Tak se nedávno vyjádřil premiér České republiky v demisi Andrej Babiš o čerpání peněz evropských fondů. Za dva roky skončí současné programové období, přičemž od roku 2014 do konce roku 2017 se zatím podařilo vyčerpat, přesněji řečeno proplatit, jen 11 procent z Evropskou unií vyčleněných zhruba šesti set miliard korun.

Nejen na Českolipsku se ale dají najít pozitivní příklady těch, kdo se na nelichotivé statistice rozhodně nepodílejí. Spousta papírování, zajišťování podpory projektu a vlastního podílu na financování dotovaných projektů totiž některé zástupce měst a obcí neodrazuje.

Ilustrační foto.
Zubaři chybí hlavně na venkově. Ministerstvo jim nabídne dotace

INVESTIČNÍ APETIT

Například obec Skalice u České Lípy má v současnosti v nějaké fázi rozpracovaných hned devět dotovaných projektů. I když jsou mezi nimi i záměry potenciálně dotované ze státních fondů, pořád je to na obec s patnácti sty obyvateli zajímavé číslo.

„Někteří manažeři ve spořitelně říkají, že jsem starosta s mimořádným investičním apetitem,“ vysvětluje starosta Skalice u České Lípy Jiří Löffelmann. Své pověsti chce být věrný i nadále.

Ilustrační foto
Na sportovní dotace půjde v Lípě přes 10 milionů korun

Mezi záměry, které starosta Skalice připravuje, je například rozhledna na Skalickém vrchu za zhruba devět milionů korun. Na tu už má obec připravenou studii, ale v předešlém programu na ni nezbyly peníze. „Projekt nyní aktualizujeme, všechny zúčastněné obce a města potvrdily zájem, čekáme, kolik peněz v daném programu zbude,“ podotýká starosta.

Dalším větším záměrem by mohlo být zateplení a oprava střechy obecní restaurace nebo výstavba komplexní kanalizace.

POMOCNÁ RUKA

Ve Velkém Valtinově v těchto týdnech dokončují nové Mateřské centrum. Několik let trvající přípravy dotované stavby za zhruba čtyři miliony byly podle starosty Josefa Lukavce poměrně náročné, ale na přístup úředníků si prý nemůže stěžovat. „Všemožně mi s tím pomáhali. Když jsem něco nevěděl, zavolal jsem a oni mě tím provedli,“ říká Lukavec.

Andrej Babiš s ředitelem SUPŠS v Kamenickém Šenově Pavlem Kopřivou obdivují výtvarné práce studentů školy. Jedna ze studentek se na návštěvu vládních činitelů dobře připravila.
FOTO: Studentka si oblékla na přivítání Andreje Babiše speciální triko

Zvláštní kapitolou jsou jednotky dobrovolných hasičů. V Novém Oldřichově, Zákupech nebo v Kravařích se nedávno podařilo získat mnohamilionové příspěvky na obnovu vozového parku. Dobrovolnické jednotky tak často mají s nadsázkou lepší techniku než jejich profesionální kolegové z hasičské branže.

CO BUDE DÁL?

Po roce 2020 budou dotace z EU zřejmě mnohem nižší, starosta Skalice ale o budoucnost strach nemá. „Není to jen o evropských penězích, jsou i národní zdroje. Pokud jich bude méně, možností zřejmě ubude, ale zase záleží, jak bude nastavené rozpočtové určení daní,“ dodává Löffelmann.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují i v Libereckém kraji