Už čtyři roky zůstává Zámecký rybník v Mimoni vypuštěný. Postupně zarůstá vegetací, z bahna jde zápach a kolem se rojí komáři. Místo, které kdysi bývalo perlou místního parku, by se už letos mohlo opět proměnit v krásný kout přírody. Město získalo milionové dotace a začíná pracovat na rekonstrukci rybníka.

Obyvatelé Mimoně se nemohou dočkat. „Bydlím přímo za rybníkem, je to hrůza. Rybník silně zapáchá a žáby zde řvou jak na lesy,“ řekla Irena Šťastná z Mimoně. Není jediná, kdo obnovu rybníka uvítá. „Člověk z bytovky rád v létě zajde do stínu, do přírody, bývalo to v parku moc hezké, ale už delší dobu nás to odrazuje. A v zimě? Jako malá holka jsem tam jezdila na bruslích a teď ani syn pořádně neví, co je to bruslit na rovném zamrzlém rybníku. Je dobře, že s tím začnou něco dělat, už je vážně na čase. O zápachu ani nemluvím,“ uvedla další z místních obyvatelek Kamila Leksová

Na plánech na obnově rybníka pracuje město od roku 2014. „Rekonstrukce je nutná hlavně kvůli zásadním změnám, ke kterým došlo koncem minulého století. Tehdejší vedení provedlo necitlivé zásahy, kdy byla například jedna část rybníku zasypána a to na místě, kde se nacházely významné zdroje vody,“ popsal problém Miroslav Řepka za odbor rozvoje města Mimoň. „Při regulaci toků Ploučnice došlo k poklesu hladiny řeky, což mělo vliv na hladinu rybníka. Při poklesu hladiny nastala půdní eroze, tudíž se nám sesouvají břehy,“ dodal.

HOTOVO JEŠTĚ LETOS

Město na obnovu získalo dvoumilionovou dotaci z ministerstva zemědělství. Více než pět milionů pak připutuje z Operačního programu životního prostředí. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhnou deset milionů korun.

Pokud bude probíhat vše podle plánu a počasí bude přát, měla by se rekonstrukce dokončit ještě v letošním roce.