Nové chodníky, lavičky i herní prvky pro děti, ale také nové parkoviště. Novoborské sídliště Husova Jiráskova se dočká obnovy. Kromě jiného vznikne na dosud nevyužívané travnaté ploše za autobusovou zastávkou na třídě T. G. M. parkovací plocha o kapacitě 45 míst.

„Jeho stavbu za 3,5 milionu korun by měl vítěz veřejné soutěže zahájit tento týden. Součástí prací bude posunutí autobusové zastávky a vytvoření zálivu, který pomůže plynulejšímu dopravnímu provozu na vytížené komunikaci,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje Miroslav Jeništa.

Právě nová parkovací místa v tomto prostoru ale vyvolávají v Novém Boru nevole. Někteří obyvatelé jsou zásadně proti, jiným je to jedno. „Já jsem pro, plocha byla nevyužitá a parkovacích míst je tady nedostatek, takže mi to jako problém nepřipadá,“ uvádí paní Bezoušková z Nového Boru.

Jiný názor mají lidé, kteří bydlí přímo v místě výstavby parkoviště. „Jsou to vyhozené peníze, určitě podporuji nápad posunutí zastávky, aby k ní mohl zajet autobus a nezdržoval tak provoz v centru města, ovšem nad parkovištěm u tohoto panelového domu mi zůstává rozum stát,“ říká Blanka Baánová.

Rozhodně není jedinou, které se tento nápad nelíbí. „Nebydlím přímo v této ulici, každopádně lituji ty, kterým vzniká pod okny nové parkoviště. Vím, že většina z nich má tím směrem okna do ložnic a představa, že jim tam budou v zimě ráno túrovat auta, mi přijde také nedomyšlená,“ říká pan Svoboda.

PETICE

Občané Nového Boru se proti výstavbě parkoviště bránili už v roce 2011, kdy dokonce vznikla proti jeho záměru petice, kterou podepsalo více jak padesát lidí z dané ulice. „Byla jsem s tím tenkrát za panem starostou, ale náš názor nebyl vyslyšen, tehdy mi bylo řečeno, že se nemusím bát, že se to jen tak budovat nebude, že na to město nemá peníze,“ vypráví Blanka Baánová.

Situace se ale zaměnila, město Nový Bor na projekt získalo dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. „Úpravy za zhruba 4,3 milionů korun proběhnou v rámci I. etapy revitalizace sídliště Husova Jiráskova. Na ní Nový Bor získal dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 3 miliony korun, město ze svého rozpočtu přidá zhruba 1,3 milionu korun,“ uvedla mluvčí Nového Boru Radmila Pokorná.

K zahájení chybí už jen oficiální přidělení dotace. „Jsme jedním z pouhých tří měst z celé republiky, která uspěla s žádostí o dotaci na realizaci I. etapy regenerace sídlišť. Jde o velký úspěch, protože dotační podmínky spíše upřednostňují již rozjeté obdobné projekty. Tím, že jsme se mezi ně dostali, máme tak do budoucna i větší šance na získání dotačních peněz na další etapy,“ předesílá starosta Nového Boru Jaromír Dvořák s tím, že nyní se již jen čeká na oficiální potvrzení přidělení dotace.