Křišťálový chrám byl prvním místem oficiální pondělní návštěvy kardinála římskokatolické církve, emeritního 36. arcibiskupa pražského, metropolity a primase českého na Českolipsku. „Jsem tak trochu v rodném kraji,“ poznamenal v úvodu český kardinál.

Interiér svatostánku skýtal k obdivu množství jedinečných plastik ze skla, dřevořezeb, ale zněl v něm i zpěv Polevského chrámového sboru.

Pačinkovo Jezulátko během liturgického obřadu vévodilo prostoru před oltářem kostela, po stranách stáli praporečníci bezpečnostních sborů se svými prapory, kterým Duka také požehnal. Dílo je vysoké zhruba 35 centimetrů a váží okolo 10 kilogramů. „Je na něm několik zajímavostí, použito je ryzí plátkové zlato, které má Jezulátko v koruně a v královském jablku,“ přiblížil organizátor slavnosti a manažer sklárny David Sobotka.

Kardinál Duka si také prohlédl a požehnal relikviáři z křišťálu s ostatkem svaté Zdislavy, který byl v roce 2021 ve třech kusech jako unikátní dílo darem českých biskupů papeži Františkovi, které mu i skláři odvezli do Vatikánu. Exponát vytvořil Jiří Pačinek v Kunraticích a ozdobil ho vyhlášený novoborský rytec skla Arno Čančík.

Zájmu a spolupráce s Jiřím Pačinkem a skláři si váží cvikovský farář Rudolf Repka: „To co dokázal s kostelem v Kunraticích, který proměnil v Křišťálový chrám, je skvělé. Bohužel takových zavřených a chátrajících kostelů, které by si zasloužily podobné probuzení a využití, jsou v zemi stovky,“ uvedl již dříve Repka.

Druhým prvomájovým zastavením kardinála je významné poutní místo Modlivý důl u Svojkova, které vzniklo na počátku 18. století v lesním údolí nad místním zámkem. U zdejší skalní kaple, která byla na konci 19. století zasvěcena Panně Marii Lurdské, se modlil například císař Ferdinand V. Dobrotivý, který sem zajížděl z nedalekých Zákup. Právě zde v Modlivém dole slouží od 15 hodin kardinál Duka Mši svatou.