Za chvíli se k nástupišti s hrnečkem teplého nápoje v ruce blíží průvodčí a na kolej přijíždí vytopený vlak, který všichni toužebně očekávají.
Vlaky nejsou jen dopravním prostředkem.
Pro mnoho lidí jsou zdrojem inspirace a fenoménem, který má za více jak staletí své místo v krajině. Železniční fandové žijí všude na světě, říká se jim šotouši nebo naháněči vlaků. Obcházejí nádraží a tratě a fotografují dění na kolejích.
Své šotouše má i trať 087 vedoucí z České Lípy do Lovosic. Jedním z nich je Karel Mikolášek z Litoměřic, který je majitelem a správcem domény www.trat087.info. Původně se orientoval hlavně na trať z Č. Lípy do Lovosic, ale časem se jeho záběr rozšířil na další tratě, které prochází Českým středohořím.
Není ovšem jediným člověkem, kterého život lokálek Českého středohoří fascinuje. Se sbíráním drážních materiálů, dokumentů a fotografií mu pomáhá řada přátel, kteří jeho nadšení sdílí. K publikování výsledků svého bádání na internetu se autor stránek rozhodl pro jeho snadnou dostupnost, a také proto, že do té doby se na tomto médiu lokálkami Českého středohoří nikdo nezabýval.
O profesionálním provedení internetové domény Karla Mikoláška a o zajímavosti jejího obsahu svědčí i to, že obsah stránek je archívován Národní knihovnou České republiky. Tato skutečnost Karla Mikoláška podle jeho slov velmi potěšila a podpořila jeho chuť pokračovat v práci.
„V dlouhodobém plánu je i knižní varianta obsahu stránek. Bohužel je zde také otázka finančního krytí nákladů spojených s tiskem,“ říká Karel Mikolášek.
Chválí Češi i Němci
Zaměstnanci Národní knihovny České republiky však nejsou jediní, kdo si všimli a ocenili vysokou úroveň informací poskytovaných na stránkách. Stačí kliknout na návštěvní knihu, ve které práci Karla Mikoláška chválí nejen železniční fandové z Čech, ale i z Něměcka.
Tyto pozitivní ohlasy motivují Karla Mikoláška a jeho přátele k pokračování v započaté práci. „Poslední dobou mám volného času, který mohu věnovat rozvoji stránek, bohužel poskrovnu, přesto se je snažím nezanedbávat. Získávám podklady pro další rozšiřování a doplňování informační hodnoty stránek. Na své zpracování stále čeká trať z Lovosic do Libochovic a Loun, či zbylé podřipské lokálky ze Zlonic do Roudnice a z Vraňan do Lužce.
Ke trati 087 má silný vztah i šarmantní paní průvodčí, která na ní pracuje téměř osmnáct let. „Tato trať vede hezkou krajinou a mám ji ráda. Je také důležitá pro spoustu pracujících a studentů. Využívá ji hodně lidí z Kravařska nebo ze Stvolínecka.
V létě používá vlakové spojení celá řada výletníků, kteří se vydávají na vandry po Českém středohoří, a přesto se před několika lety uvažovalo o tom, že se trať zruší, naštěstí se to nestalo. Myslím si ale, že všechny tratě tady na severu mají svoje kouzlo. Je to jiné, než třeba u Prahy, kde je sice vyšší přepravní rychlost, ale krajina tam není tak malebná,“ přemýšlí nahlas průvodčí.
O mocné přitažlivosti kolejí bylo napsáno mnoho a jejich kouzlo nepominulo ani v dnešním věku automobilismu. Stále platí slova Aloise Nebela, která pronesl v komiksovém železničním románu: „Vlaky mají takovou čarovnou moc. Lepí se na tebe a ty na ně.“
ŠOTOUŠI
Tento pojem označuje člověka, který má silnou zálibu v železniční, případně i jiné veřejné dopravě. Dráha, vlaky, lokomotivy, to vše je pro šotouše koníčkem. Rádi je fotí, dokumentují, diskutují o všem, co se týká železnice. Tato záliba je rozšířená po celém světě.
Autor: Tomáš Cidlina