Jeho první kroky vedly na Lesní hřbitov v Novém Boru. Souvislost je jasná: místní organizaci v Novém Boru vede Josef Doškář. Zeptali jsme se Miloše Zemana, jaké vidí řešení. „Není těžké. Pomník zachovat a vyměnit nápis s tím, že by měl znít: Na paměť těm německým spoluobčanům, kteří našli odvahu bojovat proti Hitlerově režimu,“ odpověděl.

Zároveň dodal, že pomník není nejpalčivějším problémem Nového Boru. „Je to šestnáctiprocentní nezaměstnanost. Velmi rád navštěvuji podniky, které jsou úspěšné, protože právě v době hospodářské krize je zapotřebí, aby se dali dohromady úspěšní podnikatelé. Do strany vstoupil František Čuba, pokračovatel baťovské tradice, kterou jsem vždycky uctíval.“

Na setkání s představiteli nové strany přišlo jak v Novém Boru, tak i v České Lípě několik desítek lidí. Mezi nimi nebyli zdaleka jen příznivci partaje, ale i političtí konkurenti. Lidé se mohli ptát na cokoliv. Otázky se dotýkaly nezaměstnanosti, zdravotního pojištění, Lisabonské smlouvy, volebního programu a podobně.

Mezi návštěvníky byly i obdivovatelky Miloše Zemana, který s nimi rád pohovořil při kávě a cigaretě, ochotně podepisoval své knihy a pózoval při fotografování.

Několik desítek novoborských občanů kladlo Miloši Zemanovi v zaplněném atriu Parkhotelu v Novém Boru otázky týkající se celé řady problémů. Zmíněna byla i ožehavá otázka pomníku zastřeleným Němcům po druhé světové válce.

V duchu své tradiční rétoriky Miloš Zeman připomněl svůj někdejší výrok, ve kterém sudetské Němce označil za pátou kolonu nacistického Německa. K pomníku samotnému se vyjádřil následovně: „Byl jsem se na pomník osobně podívat, ale květiny jsem na něj nekladl. Ostatně si myslím, že je pomník umělecky dobře vyvedený a rozhodně bych ho neodstraňoval. Spíš bych změnil text, který je na něm vyražen. Věnoval bych ho deseti procentům antifašisticky smýšlejících Němců, kteří ve volbách v roce 1938 nevyjádřili podporu henleinovcům a sudetskoněmecké straně.“

Strana, která oficiálně vznikla před měsícem, má na Českolipsku několik desítek členů. „Jde především o mladé lidi, na přihláškách je hodně dvacetiletých,“ shrnul Jaroslav Masopust, koordinátor SPO. Mladí lidé skutečně tvořili část doprovodu Miloše Zemana a seděli i v řadách diváků.

Ptal se i Deník

Jak hodnotíte současnou úřednickou vládu Jana Fischera a co říkáte na názor veřejnosti, že stávající úřednický kabinet je lepší než vláda politická?
Jana Fischera i jeho vládu hodnotím velmi pozitivně. Úřednická vláda je dobrým řešením nastalé situace na přechodné období, ale nemá dostatečnou politickou podporu, a proto nemůže uskutečňovat důležité reformní kroky. Proto ji musí po volbách nahradit vláda s dostatečným politickým mandátem.

Jak vnímáte antikampaně, které provázejí v posledních letech předvolební kampaně?
Všichni politici by se měli zaměřit spíše na propagaci vlastního programu. Koneckonců i naše nová strana byla antikampaní zasažena, když byly spuštěny falešné oficiální stránky naší strany. Moji političtí přátelé, kteří stranu zakládali, na mě naléhali, aby se jmenovala Zemanovci. Já jsem byl proti tomu, protože odmítám pěstovat kult osobnosti. Ukázalo se to ale jako chyba, protože pokud si dnes zadáte do vyhledávače Strana práv občanů, spustí se vám právě ona falešná doména. Proto jsme za název Strany práv občanů dali slovo Zemanovci, které nás od falešné identity odlišuje.

Sledujete kauzu zákazu Dělnické strany. Je podle vás dobře, že nejvyšší správní soud jedná o jejím zákazu?
Jsem toho názoru, že extrémistické strany by měly být poraženy ve volbách. Samotný zákaz strany toho totiž moc neřeší. Tím se ale rozhodně nechci dělnické strany zastávat. Rozhodně s ní nesouhlasím. Má ale být poražena ve volbách, jako tomu bylo s republikány Miroslava Sládka, kteří mívali na Novoborsku silnou podporu a i tak upadli v polovině devadesátých let do zapomnění.

Nakolik mají podle vás malá politická seskupení šanci narušit klasické bipolární schéma české politiky, které charakterizují ČSSD a ODS?
Nemají-li klasické politické strany řešení na důležité otázky, jakými je i současná ekonomická krize, přichází čas právě pro malé strany, které by měly voliče oslovit se smysluplným programem.

Nakolik vás v návratu do politiky podpořila vaše žena a vaše dcera?
Obě dvě mě více méně podporují. Moje žena vystoupila v tichosti z ČSSD už asi před pěti lety a moje dcera doufá, že uspěji na kandidátce Strany práv občanů v Ústeckém kraji.