Naposledy policisté řídili v Hejnicích dopravu při srpnových povodních. Včera se na silnice s plácačkami v rukou postavili znovu.

Bez jejich rady by totiž těžko hledali místo k zaparkování stovky motoristů, kteří se sem sjeli na pohřeb pátera Miloše Rabana. Tolik aut Hejnice snad ještě nezažily. A tolik truchlících, kteří se mačkali při obřadu v bazilice Navštívení Panny Marie, slavné poutní místo nepamatuje.

Všichni ho měli rádi, věřící i nevěřící

„Nedávno, při desátém výročí baziliky jsem poznamenal, že do Hejnic nikdo nepřijede náhodou. Dnes jsem tu opět a prosím všechny, aby loučení s otcem Milošem mělo charakter díkuvzdání. Děkujme Bohu za jeho život,“ otevřel mši litoměřický biskup Jan Baxant, který obřad celebroval.

Rozloučení s knězem, filozofem, prvním děkanem – farářem v tuzemsku, publicistou a ředitelem Centra duchovní obnovy v Hejnicích se konalo právě na místě, které kdysi Raban zachránil z rozvalin a zasloužil se o to, aby se z něj stal jeden z magnetů celého regionu. Jak řekl Jan Baxant, poutní místo bude dál sloužit lidem, jen v něm bude chybět právě Raban. „Všichni ho měli rádi, věřící i nevěřící. Každý se na něj obracel s prosbou o pomoc. On všechno řešil tak lehce, jako by hrál na piáno,“ podtrhl litoměřický biskup.

Truchlící na obřad svolávaly zvony, které se rozhoupaly už čtvrt hodiny před začátkem. Se stejnou silou pak po mši oznamovaly do širokého okolí, že ostatky kněze jsou právě ukládány do baziliky.

Lidí se na mši sešlo téměř tisíc. Ani všichni pořádně neviděli. A ti, co se do chrámu už nevešli, poslouchali obřad z reproduktorů venku. „Když se tady poprvé objevil, bylo to jako zjevení. Byl typ moderního kněze, při kázání chodil mezi lavicemi a obnovil řadu už zapomenutých zvyků. Otče Miloši, děkujeme, že jste to nevzdal. Byl jste požehnáním pro tento kraj,“ promluvil jeden ze zdejších farníků. Dál v řeči pokračovat pár minut nemohl. Přemohlo jej dojetí.

Vyprovodit Miloše Rabana na jeho poslední pouti přijeli zástupci diecézí z celé republiky, nechyběli ani hodnostáři zahraniční, z Německa a Polska. Modlitby zazněly i v několika cizích jazycích. Obřadu se zúčastnil i pražský arcibiskup Dominik Duka. Cestu až do Hejnic vážili ze vzdálenějších měst ale také obyčejní věřící. „Na otce Miloše budeme moc vzpomínat. Hodně nám pomáhal. Do Hejnic jsme jezdívali na letní pobyty nevidomých. Naposledy jsme tady byli při povodních,“ vzpomněli na kněze Ondrej Čanecký s manželkou Eliškou.

Někdejší poradce prezidenta Václava Havla, liberecký univerzitní profesor Jan Šolc podotkl, že člověk takového formátu, jakým byl Miloš Raban, jistě vychoval nějakého svého následovníka. Zatím, než přijde někdo nový, bude totiž zemřelého pátera zastupovat polský kněz Jacek.

„Raban byla velká osobnost. Byl to hodně hodně lidský farář, svou víru proměňoval v život. Na vysoké škole se studenty o těch svatých věcech nemluvil, přesto jim kus křesťanství předal,“ uvedl Jan Šolc.

Obřadu se zúčastnili také místní politici, například hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD). Přijel také jeho předchůdce, dnes poslanec za Věci veřejné Petr Skokan. „Nevzpomínám si, kdy by se tady v bazilice sešlo tolik lidí. Miloše Rabana bude těžké nahradit. Ve všem, co dělal, to snad ani nejde,“ poznamenal Petr Skokan. „Měl obrovský dar, zosobňoval spojovací můstek mezi věřícími a nevěřícími. Z trosek kláštera vybudoval centrum duchovní obnovy a ještě jej dokázal naplnit myšlenkami, dát mu směr,“ dodal.

Primátor Liberce Jan Korytář (SZ) se sice s Milošem Rabanem sešel jen několikrát, přesto na pohřeb dorazil. Jak přiznal, spíš jako soukromá osoba než primátor. „Byl jsem za ním i v nemocnici. I když ho nemoc trápila, duševně byl stále fit. Pro mne ztělesňoval morální hodnoty, byl to správný chlap, který nevěřil, že něco nejde. Tímto svým přístupem pak dokázal strhnout i ostatní,“ prozradil Jan Korytář.

Miloš Raban zemřel 7. ledna ve věku 62 let, pár dní poté, co jeho centrum obnovy oslavilo desáté narozeniny.
Miloš Raban se narodil 20. června 1948 v Kryštofově Údolí. Po emigraci a studiích v Německu a v Itálii byl v Římě v bazilice Santa Maria Maggiore 9. listopadu 1985 vysvěcen na kněze. V roce 1990 se vrátil do Československa a biskupem Josefem Kouklem byl jmenován administrátorem v Raspenavě. Mezinárodní centrum duchovní obnovy se mu podařilo po rekonstrukci otevřít v lednu roku 2001.

Miloš Raban podlehl nemocem srdce, k nimž se přidala ještě rakovina.