Zemřel světoznámý výtvarník Jaroslav Bejlv, jehož díla doslova přinášejí světlo lidem po celé planetě. Největší část života strávil rodák z Janovic nad Úhlavou v Preciose v Kamenickém Šenově, odkud proudily jeho unikátní nápady do celého světa.

Historizující i moderní svítidla Jaroslava Bejvla zaujaly od roku 1969 po současnost desítky náročných klientů, osvítil operu a hotel v Teheránu nebo mešitu v Mashadu. V osmdesátých letech navrhl svítidla pro Královský palác v Saudské Arábii a světelný sloup pro hotel Pyramides v Tunisu.

V roce 2000 pak na Bejvla čekal jeden z největších autorských projektů vůbec, svítidla pro všechny společenské prostory hotelu Ritz Carlton ve Filadelfii.

V roce 2003 Následovaly unikátní projekty pro Asii, světelné objekty do rezidence v Hong Kongu a pro hotel Ritz Carlton tamtéž. Ve stejném roce stihl vytvořit i osvětlení pekingského China World Hotelu.

Obdivovat Bejvlova svítidla lze i na území České republiky, jedná se například o soubor svítidel pro zrekonstruované Stavovské divadlo v Praze, světelný objekt pro obřadní síň v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo svítidla určená pro hotely v Praze.

Medaile

Bejvl se zabýval i tvorbou medailí a pamětních mincí. V roce 1985 získal prestižní zakázku na realizaci stříbrné pamětní mince v hodnotě 500 Kčs k 100. výročí narození Josefa Lady. Svými mincemi připomněl i další historické velikány a významné události.

Mezi jeho další prestižní pamětní mince patří mince k miléniu břevnovského kláštera (1992), 100. výročí narození Ondřeje Sekory (1999), mince s českými panovníky z rodu Lucemburků. Pominout nelze ani realizovaný návrh na oběžnou 20 haléřovou minci, již Česká národní banka emitovala v roce 1993.

Realizace se dočkaly i tři jím navržené pamětní desky, z nichž si nejvíce cenil té s prvním československým prezidentem Tomášem G. Masarykem, která od roku 2007 zdobí Základní školu v Klatovech.

„V některých chvílích už nejde udělat nic, než člověka doprovodit na dlouhou cestu a rozloučit se s ním. Sklářství a mincovnictví přišlo o výjimečnou činorodou a pilnou osobnost, kterou obdivovali skláři po celém světě. Budu na něj vzpomínat," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Poslední rozloučení s Jaroslavem Bejvlem se uskutečnilo v pátek v Obřadní síni v České Kamenici.