Vlastimil Dvořák byl absolventem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, členem České sklářské společnosti a autor řady patentů, které posunuly naše sklářství na světovou úroveň.

Celoživotní sklář, rodák z Práchně, se zasloužil o rozvoj tohoto krásného řemesla nejen v regionu.

Za jeho celoživotní zásluhy ho loni v září stříbrnou medailí ve středu ocenil předseda Senátu.

Vlastimil Dvořák se narodil v Práchni. Ve sklárnách se pohyboval již jako malý kluk. V roce 1956 byl jmenován technickým náměstkem podniku Severočeské sklárny ve Svoru, kde pracoval 21 let, nejprve jako náměstek, od roku 1965 jako podnikový ředitel.

V roce 1956 už měl dost zkušeností, aby mohl narýsovat budoucnost podniku na dalších 10 let, která znamenala přechod výroby k totální technologické modernizaci výroby optického skla, především brýlových protislunečních skel, skel pro dálniční, drážní a leteckou signalizaci, skel pro noční vidění, mikroskopických skel pro výzbroj tanků a dělostřeleckých zaměřovačů.

Při reorganizaci, když byl založen také Výzkumný ústav Sklo Unionu v Teplicích, dostal nabídku stát se jeho ředitelem, působil zde až do důchodu v roce 1986 a nakonec ještě externě až do roku 1996.

Spolupracoval s řadou vědců a při Akademii věd v Praze se podílel na vývoji prototypové linky na výrobu optických vláken. Obor optické sklo, kterým se zabýval, byl v naší republice ve sklářství jedinečný, používaly se nejmodernější technologie a kvalita výroby byla na špičkové úrovni. Z jeho zkušeností čerpali i kolegové z jiných podniků.