„Důvodem je ve zkratce to, že do urny vhodila prázdnou obálku. Tedy její hlas byl neplatný, a přesto dle výsledků voleb zveřejněných na stránkách Českého statistického úřadu bylo v tomto volebním okrsku platných 100 procent hlasů," uvedla Francová. V okrsku Okrouhlá bylo vydáno 214 obálek a 214 hlasů bylo platných.

S tím se žalobkyně neztotožňuje. Podle místního starosty a zároveň senátora pro Českolipsko Jiřího Voseckého se nemohli v komisi splést. „Ty, kteří sedí v komisi u nás v Okrouhlé, znám osobně a věřím jim. Neznal jsem tam jen jednu členku komise, jinak zapisovatelka tuto funkci vykonává od roku 1990 a vím, že jsou dost pečlivé a důsledné," uvedl starosta Okrouhlé Jiří Vosecký.

Provokace

Podle Voseckého by mohlo jít jen o nějakou provokaci. „Kdyby byla nová zapisovatelka a byli tam lidé, jejichž práci neznám, tak bych neuměl odpovědět, ale těmto lidem věřím. Nemam podložené, že by se jednalo o provokaci, ale myslím si to," doplňuje Vosecký.

Druhou stížnost na letošní krajské volby přijal soud v pátek. Volby napadla kandidátka za ČSSD. Žádá přepočítání výsledků v Turnově, v okrsku číslo 6. „Rodinnými přáteli, kteří volili v tomto volebním okrsku, jí bylo potvrzeno, že měla obdržet nejméně tři preferenční hlasy. Tento údaj je však v rozporu s výsledky voleb, jak byly zveřejněny Českým statistickým úřadem a podle nichž žalobkyně žádný preferenční hlas neobdržela," uvedla mluvčí libereckého soudu Karolina Francová. Kandidátka za ČSSD proto žádá přepočítání hlasů v tomto okrsku.

261Tolik neplatných hlasů zaznamenaly volební komise na Českolipsku z celkových 24 489 odevzdaných obálek. Jen v České Lípě bylo neplatných hlasů 89. Ve volbách do krajského zastupitelstva tak v regionu bylo platných 98,93 % hlasů. Čtyři obálky, které komise vydali voličům, se do uren vůbec nedostaly.

Podobný případ se na Českolipsku řešil i při krajských volbách v roce 2008. Tehdy podle jednoho z Českolipanů bylo totiž snadné zaměnit obálky pro volbu senátora a krajských zastupitelů. Obálky nebyly podle jeho názoru nijak výrazně nadepsané a odlišit je mohl volič jen podle barvy. Soud ale tehdy rozhodl o platnosti voleb. „Barvy jednotlivých obálek byly jasně rozlišitelné. Jedna byla šedá a druhá žlutá. Je věcí voliče, aby byl obezřetný a dával si pozor, jakou obálku použije," odůvodnil rozhodnutí soudu jeho předseda Karel Kostelecký.

20 dní

Podání stížnosti znamená, že se ustavující krajské zastupitelstvo bude konat patrně až na konci listopadu. Musí se počkat na vyřešení stížnosti. Soud má na rozhodnutí 20 dnů. „Předpokládám, že první jednání zastupitelstva v novém složení se bude konat v úterý 22. nebo 29. listopadu," odhaduje hejtman Půta.

Lhůta pro podávání stížností vyprší v pátek 21. října. Výsledky voleb se na obecních úřadech archivují, proto by neměl být problém výsledek ověřit.

Volby v kraji proběhly o víkendu 7. a 8. října a s významným náskokem v nich zvítězilo hnutí Starostové pro Liberecký kraj, když pro ně hlasovala téměř třetina voličů. Starostové získali 18 mandátů. Druhé skončilo ANO, které má devět zastupitelů. Třetí komunisté získali čtyři mandáty, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj.