Tato skutečnost spolu se žádostí českolipské nemocnice s poliklinikou o příspěvek na nový moderní přístroj vyvolaly nečekaně vyhrocené emoce.
Před měsícem českolipští zastupitelé dostali na stůl žádost nemocnice. A strhla se vlna obviňování. „V orgánech nemocnice je člověk, kterému bylo vyplaceno vysoké odstupné, a pak se tam vbrzku vrátil,“ řekl zastupitel Jan Riedl.

Takové a podobné připomínky přišel ve středu odpoledne vysvětlit ředitel nemocnice MUDr. Petr Chmátal. „Jde o Stanislava Cenka, který nedostal dvanáctiměsíční odstupné, ale trojnásobek měsíčního platu,“ řekl.

To, co však stále visí ve vzduchu a kalí vztahy mezi nemocnicí a městem, je odvolání starostky Hany Moudré z dozorčí rady nemocnice. Potvrdila to i slova Jana Riedla: „Dotkl se mě způsob, jak byla starostka odejita z orgánů nemocnice a věci, které s tím byly spojeny, se mi nelíbily. Je to sice otázka kraje, ale nebylo to hezké.,“

Nákupní cenu moderního mamografického přístroje předpokládají mezi 6 až 8 mil. Kč a NsP Česká Lípa jej vybere ve veřejné soutěž). Původní mamograf finské výroby dosluhuje. Na jeho zakoupení v roce 2000 přispělo město Česká Lípa třemi miliony korun. Celkem město v roce 2000 na zdravotnictví přispělo téměř šesti milióny korun! Odborná lékařská společnost limitovala životnost nynějšího přístroje do roku 2011.

Petr Chmátal připomněl, že starostku odvolal kraj tři čtvrtě roku před tím, než nastoupilo do nemocnice současné vedení. „Jmenování členů dozorčí rady nemá s vedením nemocnice nic společného,“ dodal.

Emoce doslova šuměly, a tak na přetřes přišel i spor nemocnice vs. bývalá místopředsedkyně představenstva nemocnice, kterou Jan Riedl zastupuje jako právník. „Na bývalou místopředsedkyni představenstva podala nemocnice trestní oznámení pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Poškozenou osobou je v tomto ohledu nemocnice, která bude vymáhat vzniklou škodu po pravomocném skončení trestního řízení občanskoprávní cestou. Podstatou řízení bylo paradoxně právě protiprávní vyplácení odstupného, které nemělo žádnou oporu v platné kolektivní smlouvě ani v pracovních smlouvách,“ vysvětlil mluvčí NsP Petr Pokorný.

Životnost přístroje končí za rok

Na dosluhující mamograf přispělo v roce 2000 právě město podstatnou částkou. Pak ale finanční injekce přestaly do nemocnice proudit. Jak shrnul Petr Chmátal, od roku 2007 obdržela nemocnice od města 98 700 korun.

A v této době jsou zahrnuty i roky, kdy Hana Moudrá byla členkou dozorčí rady. Mamografu končí životnost v příštím roce. Lékaři na něm uskutečnili tisíce vyšetření. Jak doplnil Petr Chmátal, nemocnici by pomohlo, pokud by město přispělo. „V každém případě budeme kupovat přístroj nový,“ dodal ředitel.

„Jestli někdo má na dotaci poplatků, tak by měl mít i na nový mamograf,“ podotkl na adresu kraje Karel Tejnora. „Tady mají lidi přednost. Nejde o nás, ale přístroj je pro občany města,“ dal se slyšet zastupitel Miloslav Hudec. „Do roku 2007 město nemocnici pravidelně přispívalo. A my tady řešíme příspěvek, a ne jestli někdo někoho odvolal,“ řekl Petr Skokan.

Hana Moudrá odpověděla, že pokud českolipská nemocnice o příspěvek požádala, dostala jej. „Když ne, tak žádost nebyla,“ doplnila s tím, že peníze na nový mamograf navrhne do rozpočtu města na rok 2011.