V České Lípě, kde do říjnových voleb kandiduje 327 lidí, tvoří ženy necelých 36 %. Ze 14 stran a hnutí stojí v čele kandidátky žena ve čtyřech případech. V druhém největším městě regionu Novém Boru je žena na postu jedničky pouze u jedné stran z osmi. Do voleb tu jde celkem 59 žen a 109 mužů. Z měst Českolipska mají ženy většinové zastoupení jen v Zákupech, na kandidátkách jich je 34, oproti 30 mužům.

„Rovnováha mužského a ženského pohledu na svět je v současné politice žádoucí, ale bohužel stále nenaplněná," říká starostka České Lípy Romana Žatecká a dodává: „V ženském myšlení je více empatie, sociálního a rodinného cítění. Ideální politické rozhodnutí je takové, na kterém se shodnou ženy i muži.“

Převahu žen v zastupitelstvech tak zřejmě zachrání v regionu malé obce. Například v Kozlech jich kandiduje osm z celkových devíti uchazečů. Už nyní je tu v sedmičlenném zastupitelstvu jediný muž. Podobná situace bude v Blatcích, na šestičlenné kandidátce jsou čtyři ženy. Ty vedou také v Mařenicích, Bohaticích Polevsku, Stvolínkách, Novém Oldřichově, Svoru a Hamru na Jezeře.

Vyrovnaný bude „souboj pohlaví“ v Lukách a Skalici u České Lípy. Naopak ani jednu zástupkyni něžného pohlaví nenajdou voliči na lístku v Pertolticích pod Ralskem. Jediná kandiduje v Tachově a také Radvanci. Podle věku vedou na kandidátkách ženy starší 60 let, do voleb jich jde na Českolipsku 188. Početná je také skupina ve věku 40–44 let (134). Jen osm žen, které strany a hnutí letos nominovaly, je ve věku 18–19 let.

Stejně jako kandidátek ubylo po posledních volbách i starostek v čele měst. Před volbami v roce 2014 vedly radnice ženy v pěti případech, ve stejném počtu měst vládli muži. Poslední čtyři roky byly ženy v čele měst už jen v Doksech, České Lípě a Dubé. V obcích regionu jsou síly mnohem vyrovnanější. Starostku mají ve dvaceti obcích, o sedm víc je pak starostů.