Markéta tak shrnuje výsledky činnosti, kterou ona i její kolegyně z oblasti sociálních a zdravotních služeb nabízejí v Libereckém kraji ženám poskytující placené sexuální služby. Konkrétně se jedná o sociální poradenství a testy na HIV a syfilis. Služby jsou zdarma. Poradenství a testy na HIV je možné nabízet i anonymně (pod přezdívkou).

Majitelé nočních klubů říkají ano

Na otázku, jak se na takovouto činnost tváří zaměstnavatelé vyšetřovaných žen, reaguje terénní sociální pracovnice Pavla Procházková: „V současnosti spolupracujeme se třinácti kluby a s dalším nově vzniklým spolupráci navazujeme. Majitelé daných klubů nám vycházejí vstříc. V některých případech nás i sami kontaktují a žádají služby pro jejich pracovnice. Pouze u dvou klubů z šestnácti nás majitelé odmítli.“

Liberecký privát ve fázi mapování

Rozkoš bez rizika je otevřena i ženám, které erotické služby provozuji takzvaně na privátu. Zde však organizace už naráží na jistá úskalí: „Na průzkum této scény, která je do značné míry pro klientky rizikovější, ale také anonymnější, jsme se zaměřili v loňském roce. Do této oblasti, je však mnohem těžší proniknout,“ přiznává Pavla Procházková.

Jak současně uvádí, cílem organizace je proto v následujících letech nabídnout služby právě klientkám pracujícím na privátech. „Náš liberecký tým je v současné době ve fázi mapování, shromažďování dat a kontaktů. V nejbližší době se však chystá aktivně priváty navštívit. Co se týče konkrétních dat, jaké procento klientek je v klubech a jaké v privátech, nemá liberecký tým tyto informace prozatím k dispozici. Klientky totiž často mezi kluby a priváty migrují.“

Zjištění například pozitivního výsledku testu HIV však organizace jmenovitě nehlásí. O výskytu infekce pouze informuje Státní zdravotní ústav v konkrétním regionu.