Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeptali jsme se: Co jste dělali 17. listopadu 1989?

Česká Lípa - Kde jste byli před pětadvaceti lety? Zeptali jsme se známých lidí z regionu.

17.11.2014 7
SDÍLEJ:

Dobová fotografie zachycuje jeden z listopadových mítingů na českolipském, tehdy Mírovém náměstí. Odehrávaly se u morového sloupu a přicházely na ně stovky Českolipanů.Foto: Jan Sommer

JIŘÍ PAČINEK
světoznámý umělecký sklář z Lindavy

Zvonili jsme klíči v divadle v Novém Boru. Tehdy jako sedmnáctiletí studenti sklářské školy jsme se spíš nechali strhnout atmosférou, než abychom rozuměli tomu, co se děje. Hulákali jsme jako paviáni.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta

MARTIN PŮTA
hejtman Libereckého kraje

Byl jsem v divadle v Hrádku, v noci jsem potom poslouchal Svobodnou Evropu. V sobotu bylo další představení, ale přišli na něj nějací lidé z Prahy. Nehrálo se, ale povídalo, zpívali jsme i hymnu. Někteří lidé zděšeně odcházeli.

PETRA AJŠMANOVÁ
ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru

Chodila jsem do 7. třídy, moc si to nepamatuji, ale vím, že v dalších dnech, kdy rodiče sledovali televizi, mamka dojetím plakala a taťka měl slzy v očích. Pak jsem si uvědomila, že se děje něco zásadního.

LADISLAV SMEJKAL
historik

Dopoledne jsem byl v práci a potom jsem jel přednášet do zotavovny Mácha ve Starých Splavech jako každý pátek. V jedenáct večer jsem se dozvěděl z rádia Svobodná Evropa, co se děje v Praze. Těch demonstrací bylo předtím hodně, ale tohle bylo ostřejší.

Ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček v šatlavě před rekonstrukcí.ZDENĚK VITÁČEK
ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě

Na některé události se nedá zapomenout a i po letech si člověk tu dobu dobře vybaví. Jako zoolog tehdy Okresního vlastivědného muzea v České Lípě jsem byl v pátek v práci a musím přiznat, že jsem v té době měl obavy z toho, co bude dál. Měl jsem za sebou dva velmi nepříjemné výslechy na Státní bezpečnosti kvůli mé angažovanosti v akcích proti výstavbě vodního díla Gabčíkovo Nagymaros a mé další angažovanosti v ochraně přírody. Byl jsem dva roky ženatý a má žena byla těhotná, což mi hlavně při posledním výslechu bylo s „gustem" opakováno. Pamatuji se, že večer jsme se doslechli, že v Praze se něco děje a že je to něco velkého a nemohou to už ututlat. Měli jsme obavu z toho, že se dění z Prahy nerozšíří i do dalších měst. V České Lípě byla naprostá neinformovanost a studenti, kteří sem potom přijeli, byli často odmítáni.

RUDOLF FOCKE
ředitel Léčebny respiračních nemocí Cvikov

Byl jsem s manželkou doma, s napětím jsme sledovali televizní noviny, ze kterých bylo cítit, že se děje něco velkého. Naděje a vlídné jednání může být i po tolika letech něco, na co můžeme být hrdí.

Režisér, dokumentarista a producent Fero Fenič.FERO FENIČ
režisér, dokumentarista a producent

Je to nejvýjimečnější den mého života, na který nikdy nezapomenu. Měl jsem odpolední směnu ve filmovém studiu na Barrandově, na dokončení zvuku k filmu Zvláštní bytosti. Film měl být podobenstvím o konci totality. Den předtím mi do něho tajně nazpívala titulní píseň Marta Kubišová. Když se objevila ve studiu, většina lidí ze štábu raději utekla, protože si mysleli, že jsem se zbláznil.
O to víc jsem byl nervózní, že nemohu být na Albertově. Několikrát mi však odtud volal kameraman Jaroslav Brabec a informoval, co se tam děje. Přesto jsem byl překvapen, když jsem se pak v noci nemohl dostat domů. Bydlím totiž vedle Národní třídy a ta byla uzavřena a ulice kolem obklíčeny policajty. Až tehdy jsem se dozvěděl, co se tam stalo. Vzápětí mi s pláčem volala přítelkyně mého synovce, který studoval v Praze medicínu, že byli spolu v průvodu, ale při zásahu policajtů na Národní třídě, když zůstali mezi posledními studenty zahnanými do podloubí, se jí ztratil a nemůže ho najít. Prý už zahraniční radia hlásila, že tam někoho zabili. Byla přesvědčena, že to bude on.
Dohodli jsme se, že ona bude obvolávat nemocnice a já jsem se vydal ho hledat do ulic, jestli neleží někde zraněný, nebo nezjistím něco víc. Nenašel jsem ho. Byl jsem celou noc vzhůru a čekal, jestli se neozve. Nevěděl jsem, co řeknu sestře, kterou jsem přesvědčil, aby její syn odešel z Košic studovat do Prahy, že já se o něj postarám… Přišel až nad ránem. Měl zraněnou hlavu a z otřesu mozku si nedokázal několik hodin vzpomenout kdo je a kde bydlí. V pondělí 19. 11. přinesl na titulní straně deník Svobodné slovo, jako první u nás, přímé svědectví studenta o brutalitě policejního zásahu. Toto svědectví, které se tehdy rozletělo do celého světa, bylo od mého synovce.

LADISLAV ZÁRUBA
zubní lékař

Byl to myslím pátek, pro mě pracovní den, který jsem strávil v České Lípě. Až večer z Hlasu Ameriky jsem se dozvěděl, že se něco děje. Měl jsem tušení, že je to něco velkého. Říkali buďte u přijímačů, něco se v Praze děje.

Autor: Redakce

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Ilustrační foto.

Kam za sportem na Českolipsku

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Agresivní psi zaútočili na automobil strážníků

Českolipsko - Pneumatiky služebního auta českolipských strážníků odnesly řádění dvou agresivních psů, kteří v týdnu utekli z firemního areálu nedaleko autodromu v Sosnové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení