Ředitele středních, základních a mateřských škol v Libereckém kraji čekají letos desítky konkurzů. Ti, kteří jsou ve funkci déle než 6 let, totiž musejí podle novely školského zákona, jež vešel 1. ledna v účinnost, obhájit svou pozici ve standardním výběrovém řízení. Výklad novely je ovšem nejednoznačný a na straně zřizovatelů škol i samotných ředitelů panuje nervozita.

Konkurzy? Nejasné!

Například v Tanvaldu by se povinnost absolvovat konkurz měla dotknout ředitelů všech pěti škol. Všichni jsou totiž na svých židlích déle než 5 let. „Zatím ale nemůžu říct, jak přesně bude město v této věci postupovat. Rozhodneme do konce dubna,“ podotkl tanvaldský starosta Petr Polák.

Nejasno je i v Železném Brodě. Ze zdejších šesti škol by „ke zkouškám“ měli jít tři ředitelé. „Ještě čekáme na zpracování výkladu novely, která je poměrně nejednoznačná,“ konstatoval starosta Železného Brodu André Jakubička s tím, že tuto záležitost ještě bude muset projednat Rada města. „Je ale pravděpodobné, že výběrová řízení proběhnou,“ poznamenal

Na podrobnější výklad, který vnese do věci více světla, čekají i v Liberci. Jak Deník zjistil, z 52 městem zřizovaných škol má hned 37 ředitelů přesluhovat stanovenou délku. Jak ale uspořádat v krátké době 37 konkurzů nikdo neujasnil. „Netěší nás, že musíme organizovat téměř čtyři desítky výběrových řízení. Administrativně nás to docela dost zatíží,“ posteskl si vedoucí libereckého odboru školství Pavel Kalous.

Rozhodnou radní

Vyčkávací strategii zvolili také na Českolipsku. Hned sedmnáct ředitelů školských zařízení v České Lípě by mohlo letos obhajovat svoji pozici u konkursu. Do limitu šestiletého funkčního období se totiž vejdou pouze dva jejich kolegové ze ZŠ Pátova a ZŠ Dr. Miroslava Tyrše.

„O tom, zda jako zřizovatel vyhlásíme výběrová řízení, rozhodnou radní poslední lednový týden,“ upřesnil místostarosta České Lípy Tomáš Vlček, do jehož gesce spadá školství.

Jak se radní rozhodnou, nechce v tuto chvíli předjímat. „Tak jak je zákon postavený, končí ředitelům mandát po šesti letech. Všechny právní výklady říkají, že výběrové řízení se udělat může a proti nim stojí jeden, podle něhož se musí. Postup záleží na zřizovatelích, proto se pouze radních zeptám, jestli chtějí všechny ředitele škol dalších šest let nebo se vyhlásí konkursy,“ doplnil Vlček.

Dostanou výpověď

Na organizování konkurzů se připravují i v Jablonci nad Nisou. Zde se změna má dotknout osmi ředitelů. „Všichni jsou ve funkci už více než šest let,“ upozornila vedoucí oddělení školství, kultury a sportu Zdeňka Květová.

Všichni dostanou výpověď a mohou se přihlásit do konkurzního řízení. Tento verdikt rada města podle Květové schválí, protože místostarosta Petr Tulpa ředitele škol v tomto smyslu informoval. Někteří rozhodně nadšeni nejsou.

„Jednou za šest let se prostě podle novely zákona něco stát musí,“ vysvětluje Květová. V jednom z paragrafů, jehož výklad je podle vedoucí oddělení trochu sporný, se uvádí, že ředitel může být jmenován do funkce na základě konkurzu.

Že jde o diskutované téma mezi pedagogy potvrdila i Rita Rozkovcová, ředitelka ZŠ a MŠ v jablonecké Kamenné ulici. Jejím zřizovatelem ale není město, nýbrž kraj. Jde o praktickou a speciální školu.

„Kraj to vzal šmahem, všichni nad šest let. Mě se to bude týkat až příští rok. Myslím, že je to trochu zbytečné. Konkurzy budou velmi náročné,“ míní ředitelka. Zároveň ale potvrdila, že tento postup s jednotnou startovací čárou bude spravedlivý pro všechny. „A ti dobří ředitelé na svých místech určitě zůstanou,“ dodala.

Dobří zůstanou

To si myslí i Radek Cikl (ČSSD), náměstek libereckého hejtmana pro oblast školství. „Drtivá většina škol, které kraj zřizuje, funguje dobře a jejich ředitelé jsou pod naším drobnohledem. Není důvod domnívat se, že by konkurzem neprošli,“ tvrdí radní. Myšlenka pravidla „6 let a dost“ se mu zamlouvá.

„Všichni lidé na vedoucích pozicích je přece musejí čas od času obhajovat, ať už to jsou primáři, rektoři nebo děkani. Koneckonců, i my politici jednou za čtyři roky skládáme účty a obhajujeme své funkce,“ zdůraznil Cikl.

Liberecký kraj zřizuje celkem 64 školských zařízení, z nichž je kromě 37 středních škol i několik základních a mateřských škol, dětských domovů, domov mládeže a pedagogicko psychologická poradna.

Konkurzem by do 31. července mělo projít 46 ředitelů. Kraj neuvažuje o tom, že by je navzdory výkladu vyhlášky ponechal ve funkci i nad šest let bez konkurzu. „Vyhlásíme ho na jaře. Chceme se vyhnout pochybnostem, že některého z ředitelů zvýhodňujeme,“ doplnil Radek Cikl.

Bez souvislosti s novelou zatím došlo ke změně ve vedení Katolické ZŠ v Jablonci nad Nisou, kde řadu let stála Jana Kocourková. Tady se zřizovatel litoměřická diecéze rozhodla pro výměnu ředitelky už na začátku školního roku. Do čela postavila Janinu Křimskou.