„ Koupila jsem tři zahrady po původních majitelích a rozhodla se z nich udělat jednu velkou. Na pozemku stál dokonce starý železniční vagón a když jsme jej odstranili, našli jsme v zemi pod ním několik kamenných předmětů,“ řekla Monika Černá.
Původně se domnívala, že jsou to jen kameny, ale když si nález prohlédla blíže, zjistila, že se jedná o náhrobní desky. „Všechno jsem ohlásila na policii, na městský úřad a také zástupcům židovské obce. Přijel sem kastelán vodního hradu Lipý a náhrobky poputují do dočasné úschovy právě tam,“ prozradila dále Monika Černá.
Vzápětí se smíchem dodala, že doufá, že argeologové či historici neobrátí kvůli případným dalším nálezům její zahradu vzhůru nohama.
„Zatím se našly čtyři kusy kamenných desek. Jeden z nich byl zlomený, další neúplný a další dva jsou kompletní. Zda se tam vyskytují ještě další kusy, nelze v současné době s určitostí říci,“ upřesnil kastelán českolipského vodního hradu Lipý, Petr Nárovec, který se na naleziště přijel podívat. Kameny by měly získat své místo na starém židovském hřbitově v centru města.