Pro Martina to je letos třetí zima, kterou stráví bez domova a potulováním po libereckých ulicích. Když přišel ze dne na den o práci a nepodařilo se mu najít jinou, skončil na ulici a bez peněz. Je rád, že může využít služeb denního centra ve Valdštejnské ulici, které provozuje organizace Naděje. „Letos mě překvapilo, že sníh napadl tak brzy. Čekal jsem to až později. Když už se zima nedá vydržet, dojdu se ohřát a trochu si popovídat s ostatními,“ svěřil se. Se svou situací se už smířil. „Samozřejmě to není ideální, ale dá se to přežít. Na spoustu věcí si člověk zvykne,“ dodal Martin.

Denní centrum v Liberci každý den navštíví dvacet až třicet lidí, kteří se ocitli na ulici. Příchozí musí dodržovat pravidla, respektovat pokyny pracovníků, dbát na osobní hygienu a hlavně nepřicházet opilí či pod vlivem dalších omamných látek. „Klienti se mohou u nás ohřát, osprchovat a dát si na zahřátí teplý čaj a podle domluvy i jídlo. Je jim k dispozici také počítač, telefon a sociální poradenství,“ popsal vedoucí střediska Pavel Matějka.

Slavnostní křest knihy Jednou nohou přes kanál proběhl za přítomnosti autorky Markéty Pechové a generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec Richarda Lukáše v úterý 7. prosince v Knihkupectví a antikvariát Fryč v Liberci.
Jednou nohou přes kanál! Markéta Pechová pokřtila svou knihu

Noclehárna v libereckých Kateřinkách má naplněnou kapacitu, místo se tu uvolní výjimečně. Využít jejích služeb mohou zájemci za poplatek pohybující se od 30 do 100 korun za noc. To v sousedním Jablonci nad Nisou není kapacita naplněna a jsou volná místa jak v azylovém domě, tak i noclehárně. Přesto se každý den hlásí noví zájemci. „Chtěla bych vyzvat všechny, aby včas vyhledali teplé lůžko v bezpečí a neodkládali to. Venkovní teploty klesají a zima může být ještě dlouhá,“ zdůraznila ředitelka jablonecké pobočky Naděje Milena Havrdová.  

Lidé přespávající na noclehárnách mohou nyní trávit na místě celý den, aby nemuseli zbytečně bloumat po městě. V běžném režimu se noclehárny na den zavírají.

Vizualizace budoucí podoby Centrálního depozitáře Severočeského muzea v Liberci, který vznikne na okraji Českého Dubu.
Nejprve vznikne digitálně, až pak vyroste depozitář muzea za 200 milionů v Dubu

V zařízeních reagovali i na zhoršující se epidemiologickou situaci a bezpečnostní opatření. Klienti si při vstupu musí umývat a dezinfikovat ruce a používat ve společných prostorách roušky, které jim zde poskytnou. Podle Matějky ochota dodržovat opatření u návštěvníků upadá podobně jako ve většinové společnosti a jen malá část místních lidí bez domova je očkovaná. „Na noclehárnách a v azylovém domě nové klienty a klienty s příznaky respiračních onemocnění testujeme antigenními testy na covid-19,“ přiblížil další opatření Matějka. V Jablonci se podařilo zřídit karanténní místnost s osmi lůžky a vlastním sociálním zázemím.

Lidé bez domova mohou získat i ošacení, které uživí hlavně v zimním období. „Uvítáme především pánské kalhoty, bundy, svetry, trička, spodní prádlo či ponožky. Také využijeme drogerii a trvanlivé potraviny,“ vyjmenoval Matějka. Podobné dary potěší i v jablonecké pobočce. „Materiální pomoc mohou zájemci donést v pracovní dny do středisek v Liberci či Jablonci nad Nisou,“ upřesnil.

V případě dlouhé zimy a naplnění kapacit by v Jablonci zprovoznili projekt „horké židle“ v rámci azylového domu Za Plynárnou. Bezdomovci, kteří se nevejdou, tu mohou noc přečkat v teple na židli. „Protože je to služba „navíc“, záleží samozřejmě na tom, aby byl personál zdravý a nikdo nebyl nemocný nebo v karanténě,“ řekla Havrdová.

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto
Koledy s Deníkem bude letos celá republika zase zpívat pouze on-line

Pokud klesnou teploty pod mínus pět stupňů Celsia, otevírá se v Novém Boru v areálu sběrného dvora ve Wolkerově ulici tzv. homeless office. Nástup klientů probíhá od 17 do do 19.00, pobyt zde je možný od 17 do 6.30. „Lidé bez domova tu mají možnost celkové hygieny za poplatek deset korun i mimo uvedený čas. Dále je k dispozici stůl, židle, toaleta a nafukovací karimatka,“ přiblížila mluvčí města Radmila Pokorná s tím, že po domluvě je možné zajistit ošacení v charitním šatníku.

Když klesnou teploty pod mínus deset stupňů Celsia, v České Lípě se pro lidi bez domova otevře Dům humanity. Spravuje ho městská příspěvková organizace Sociální služby města České Lípy. „Vše ale bude samozřejmě záviset na vývoji pandemie. Pokud například zařízení bude muset být v karanténě či dojde ke zpřísnění protiepidemických opatření, nebude možné tuto službu využít,“ doplnila mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.