Rodinné rozpočty nejvíce zatíží platby za teplo. Lidé si připlatí ale i za vodu, elektřinu nebo jízdné. Průměrná českolipská domácnost tak musí počítat s tím, že letos jen za služby spojené s bydlením vydá v řádech tisíců korun víc než loni.

Hned o čtrnáct procent se zdraží centrální teplo od Českolipské teplárenské společnosti. Ta si za každý odebraný gigajoule naúčtuje 680 korun, což je o 85 korun více než loni. Teplárna zvýšila ceny zhruba o desetinu kvůli dvacetiprocentnímu zdražení plynu, další čtyři procenta pak připadají na zvýšené DPH z deseti na čtrnáct procent.

Ceny rostou, platy ale nikoliv

Vyšší platby za teplo odsají z rodinných rozpočtů zhruba tři tisíce korun. „Je to neúměrně moc. Ceny jen rostou, ale naše platy ne,“ podotkl sedmatřicetiletý Jan Křížek z České Lípy. Prakticky pouze z jeho platu musí vyžít rodina s dvěma malými dětmi. „Manželka bude ještě rok na mateřské. Ale nemyslím, že si pak oddechneme, práce není, natož slušně placená,“ doplnil Jan Křížek.

Nejen jim se nevyhne zdražení vodného a stočného. Severočeská vodárenská společnost, která zásobuje podstatnou část kraje, zvyšuje cenu zhruba o osm korun na 83,30 za metr krychlový. Domácnosti si tak připlatí zhruba 800 korun ročně za vodu. „Kvůli velkým investicím se zvýšily ceny o 6,9 procent a další čtyři procenta připadají na vyšší DPH,“ vysvětlila před časem mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

Netopit, nesvítit a nejíst

Lidé si připlatí i za elektřinu, jež podle odhadů Energetického regulačního úřadu bude dražší o 3,4 procenta. „Nejlepší způsob, jak ušetřit, bude netopit, nevařit, nemýt se a nesvítit,“ nabídla s nadsázkou recept, kde uspořit sedmdesátiletá důchodkyně Marie Kučerová.

„Máme co dělat, abychom vyšli s manželem z důchodu a všechno poplatili. Kdybychom byli mladší, mohli bychom si najít třeba nějaký přivýdělek, ale v našem věku je to už naprosto nemožné,“ zvážněla Marie Kučerová.

Snad jedinou pozitivní zprávou pro seniory nad 70 let je, že se jich netýká zdražení v městské a regionální autobusové či vlakové dopravě.