Úředníci se podél řeky Ploučnice, která je už dnes jako evropsky významná lokalita součástí evropského systému Natura 2000 a která se stane součástí nové chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Máchův kraj, snaží vyhlásit nové přírodní památky.
Zatímco proti ochraně meandrů Ploučnice u Mimoně nikdo veřejně nevystupoval, přípravy vyhlášení přírodní památky Niva Ploučnice vzbudily pozdvižení v Žizníkově.
Jeho obyvatelé tvrdili, že rozsah chystané přírodní památky je zbytečně velký, nesmyslně zasahuje do majetkových poměrů vlastníků pozemků, a znehodnocuje tak majetek občanů. Obě strany se ale nakonec dohodly. Spor o přírodní památku tak končí.
Ústup obou stran
„Tam, kde to šlo a nemělo to význam, se hranice přírodní památky nebo ochranného pásma posunula. Jinde zase ustoupili sami obyvatelé. Někde se ochranné pásmo zmenšilo, jinde zase trochu rozšířilo," popsal podstatu kompromisu Vladimír Soukup, jeden z obyvatelů Žizníkova, který podal za dotčené obyvatele hromadnou námitku vůči krajskému úřadu.
„Vyhlášení přírodní památky už nestojí nic v cestě," potvrdila pro Deník Markéta Dědková z tiskového oddělení Krajského úřadu v Liberci. „Na základě jednání s občany, ale i právnickými osobami a dalšími institucemi, došlo k dohodnutí konkrétních podmínek podoby vyhlašovaného zvláště chráněného území. Došlo k úpravám hranic, jak nově vyhlašované památky, tak jejího ochranného pásma, upraven byl plán péče o toto chráněné území a bližší ochranné podmínky památky."
Liberecký kraj proto ještě tento týden vydá rozhodnutí o námitkách. „Poté poběží lhůta pro odvolání. Lze předpokládat, že pokud nikdo nepodá odvolání, a vzhledem k projednání se všemi subjekty toto nepředpokládám, bude počátkem dubna v právní moci. Takže samotné nařízení kraje by mohlo jít do rady ke schválení v průběhu května," řekl Kristián Habrda z odboru životního prostředí a zemědělství.
Právě Habrda, autor už sedmi vyhlášených přírodních památek na území Libereckého kraje v poslední době, sehrál při sjednání kompromisu významnou roli. „Člověk se u úředníků často setkává s principiálním odporem, který nemá věcnou podstatu. Inženýr Habrda ale slyšel na argumenty," pochválil krajského úředníka Vladimír Soukup. „Tam, kde to bylo možné a kde ochranu zajišťuje voda sama, tak jsme zase my nepožadovali něco, co bychom původně i chtěli. Jinými slovy šlo o oboustranný kompromis rozumných lidí."
Kromě modráska bahenního a ohniváčka černočárného by měla nově navržená přírodní památka chránit také modráska očkovaného, vážku klínatku rohatou, ale i lososa obecného či vydru říční.
Na území památky nebude možné bez souhlasu krajského úřadu například měnit druh pozemků a jejich využití, hnojit, zřizovat skládky nebo zasahovat jakýmkoliv způsobem do koryta řeky.