Pád suti poškodil stříšku a možná i historický znak na domě. Opadané zdivo skončilo za plotem, takže nikoho naštěstí neohrozilo.

Kounicův dům z roku 1771 vyhořel před necelými třemi lety. Majitel objektu, Sdružení sportovních svazů České republiky, jej nabídl městu k odkupu za necelých pět milionů korun. Zastupitelé budou o koupi i případném využití domu jednat na březnovém zasedání.

Českolipský deník.
KRÁTCE: O koupi Kounicova domu rozhodnou v březnu

Část horní římsy v úterý odpadla na Kounicově domu a srazila stříšku nad erbem, který lehce poškodila. Naštěstí se nikomu nic nestalo, přestože část zdiva odlétla až na silnici.Zdroj: MP Česká Lípa„Ve chvíli, kdy je jasné, že majitel Kounicův dům zachraňovat nebude, znamená další prodlužování současného stavu ještě jeho větší devastaci. Řekla bych, že je hodina po dvanácté a my se musíme rozhodnout, zda Kounicův dům koupíme a po rekonstrukci ho například dáme dětem, jako nové sídlo Libertinu či jinak ho včleníme do služeb města,“ uvedla starostka Romana Žatecká, která na místo dorazila hned ráno společně s místostarostou Jurajem Ranincem, s vedoucí stavebního úřadu a s vedoucí odboru správy majetku.

Kounicův dům je dva roky po ničivém požáru ve stále horším stavu.
Zbytky takzvaného Kounicova domu může Česká Lípa koupit za pět milionů korun

Stavební úřad vlastníka domu na vzniklý problém okamžitě upozornil a vyzval sdružení k provedení nápravy. Ta by měla spočívat v obnově dřevěné ochrany znaku a dále k odstranění dalších minimálně tří pískovcových kvádrů ze zbývající části nárožní římsy, které se jeví jako nejméně staticky stabilní. Náprava by měla proběhnout v co nejkratší lhůtě.