Měl být tím, kdo hlídá pravidla na silnici a přitom jedno z nejdůležitějších sám porušil. Českolipský zkušební komisař zřejmě přišel k závěrečným jízdám žáků jedné z autoškol v České Lípě namol.
Podle svědků nadýchal 0,8 promile alkoholu a se stejným výsledkem měla dopadnout i druhá dechová zkouška o čtvrt hodiny později. Kvůli jeho údajnému selhání si budou muset žáci jízdy zopakovat. Nikdo ale neví kdy, i s údajným hříšníkem jsou v České Lípě jen dva zkušební komisaři.

Ani se neomluvil

„Kdyby přišel a řekl, je mi zle, jízdy přesuneme na odpoledne, dalo by se to možná pochopit. Ale chování, jaké zkušební komisař předvedl, nemělo hranice. Ani se neomluvil,“ zlobí se Zdeněk Váňa z České Lípy. Jeho syn je jedním z těch, kdo měl absolvovat v pondělí závěrečnou jízdu. A rovněž je tím, kdo na celou kauzu upozornil média.
„Se synem jsme měli odjet, volal jsem mu, jak dopadl a místo výsledku mi jen řekl, že stojí na Děčínské ulici a čekají na policisty. Lekl jsem se, že se stala nehoda a hned jsem tam jel,“ popsal pondělní události Váňa.

Odmítl dýchnout

K nehodě nedošlo, účastníci jízdy sami zavolali policisty kvůli podroušenému stavu komisaře, který jim při jízdě městem chvílemi usínal na zadním sedadle. „Stál mezi policisty, neměl občanský průkaz a nejdříve ani nechtěl přistoupit na dechovou zkoušku, že dýchat bude jen svému zaměstnavateli,“ pokračoval Váňa. Ten nelenil a došel na nedaleký českolipský odbor dopravy pro nadřízeného komisaře.

Chtěl jít domů

„Nejdříve se zdráhal a až po telefonátu se zvedl a šel se mnou. Na místě mu komisař nabídl, že půjde domů, vyspí se a že odpoledne by mohli jízdy dojet,“ doplnil Váňa.
Pod dohledem nadřízeného komisař absolvoval dechovou zkoušku. Podle svědků nadýchal 0,8 promile alkoholu a ta samá hodnota se měla projevit i při opakované zkoušce.
„Policisté se jen podívali na jeho nadřízeného a přikývli,“ dodal Váňa.

Čekají na výsledky

„V pondělí jsme prostřednictvím linky 158 přijali oznámení, že má být zkušební komisař při závěrečných jízdách údajně pod vlivem alkoholu. Policejní hlídka provedla dechovou zkoušku, její výsledek ale nemůžeme sdělit. Ve vztahu ke konkrétní osobě má charakter osobních údajů,“ řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Zkušební komisař je v současnosti na dovolené. Deník se jej snažil kontaktovat, ale na volání nereagoval.
O tom, zda selhal a o jeho případném potrestání musí rozhodnout na Městském úřadě v České Lípě.
„Čekáme na oficiální výsledky dechové zkoušky a protokol od policie,“ sdělila mluvčí českolipské radnice Eva Markgrafová.

Způsobil potíže

Pokud se prokáže, že komisař skutečně absolvoval závěrečné jízdy pod vlivem alkoholu, způsobí to nemalé komplikace všem žákům autoškol v České Lípě.
I s údajným hříšníkem jsou ve městě jen dva zkušební komisaři.
„Syn mohl mít vyřízený řidičský průkaz, ale kvůli pracovním povinnostem si nebude moci zopakovat závěrečnou jízdu dřív než na podzim. A to jen vinou nezodpovědnosti komisaře, který se ani za komplikace neumí omluvit,“ dodal Váňa. Ten podle svých slov doufá, že v případě skutečného pochybení neskončí celá kauza pod kobercem.