VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkušenost: Ztížená možnost komunikace

NOVÝ BOR - Nečekaný přístup odboru životního prostředí MěÚ v Novém Boru.

12.5.2007
SDÍLEJ:

Vrakoviště starých fordekFoto: Deník/Jindra Hladík

Článek „Zlý sen milovníka fordek“, popisující problém s autovrakovištěm u Třídomí, který byl zveřejněn ve středu 2. května 2007, se setkal s pozitivním čtenářským ohlasem. Článek končil těmito slovy: „Bohužel se nám také přes veškerou snahu zatím nepodařilo získat vyjádření pracovníků odboru životního prostředí MěÚ v Novém Boru, do jehož pravomocí uvedený problém spadá. Vývoj tohoto případu však budeme dále sledovat“.Ve světle pozdějšího vývoje je třeba tato slova upřesnit. Kontaktovat pracovníky odboru životního prostředí v N. Boru jsme se napřed pokoušeli telefonicky, a to od pondělí 23. dubna. Dostalo se nám informace, že vedoucí odboru ing. Renata Václavíková téhož dne onemocněla a Jitka Šlejmarová, pracovnice odboru, která má na starosti problematiku nakládání s odpady, je na dovolené. Kontakt na jinou pověřenou osobu ani možný termín konzultace problému nebylo možno zjistit. Ve středu 25. dubna – téhož dne, kdy jsme navštívili v doprovodu starosty obce Kunratice u Cvikova Karla Minaříka výše uvedenou lokalitu – jsme se proto obrátili e–mailem na tiskovou mluvčí MěÚ v Novém Boru se žádostí o zprostředkování potřebných informací.

Nejasné odpovědi přes e–mail


Až do chvíle, kdy jsme se rozhodli dále nečekat a článek zveřejnit, žádná odpověď nepřišla. Avšak ještě téhož dne, kdy byl článek zveřejněn, přesně v 15.48 hod. odpoledne, obdržela autorka článku od pracovnice OŽP MěÚ v N. Boru J. Šlejmarové e–mail tohoto znění:
„K Vašemu dopisu uvádíme následující:
1. autovrakoviště na území obce Kunratice Cvikova ve vlastnictví rodiny Kubíčkových.
MěÚ Nový Bor, OŽP bylo autovrakoviště řešeno na podzim roku 2006. Dne 6. 12. 2006 byla celá věc na základě zjištěných skutečností a kompetencí v zákonech postoupena usnesením obecnímu úřadu Kunratice u Cvikova k řešení.
Vzhledem k tomu, že se do současné doby stav nezměnil, bude MěÚ Nový Bor, OŽP spolupracovat se starostou obce Kunratice u Cvikova a hledat další kroky k řešení.
2. rozsáhlá skládka na okraji města Cvikova.
MěÚ Nový Bor, OŽP do dnešního dne nebyl kontaktován zástupci města Cvikova. OŽP si provedl samostatné místní šetření a vyzval majitele pozemku k podání vysvětlení .
Za MěÚ Nový Bor, OŽP Šlejmarová“.
Jelikož jsme nebyli přesvědčeni, že by tato strohá odpověď čtenáře uspokojila, hned následující den se pokusila autorka článku telefonicky dostihnout paní Šlejmarovou na pracovišti. Nepodařilo se.

Celý den byla v terénu

Pak následovaly zajímavé peripetie: jedna pracovnice OŽP do telefonu sděluje, že je třeba zkusit zavolat znovu odpoledne, avšak poté, co autorka článku nechce už ponechat nic náhodě a v daný čas se na novoborský MěÚ dostaví osobně, od jiné úřednice se dozví, že od rána všichni na odboru vědí, že paní Šlejmarová se už toho dne z terénu nevrátí…
Nezbývá, než poslat další e–mail. Mimo jiné v něm autorka píše: „… Sice považuji osobní rozhovor za nejlepší způsob komunikace, ale abychom se vyhnuly případným dalším nedorozuměním, zeptám se na něco alespoň touto cestou.
První otázka je: proč přesně byla celá kauza ponechána na „bedrech“ OÚ Kunratice? Neměl Váš odbor též kompetence řešit tento problém přímo ze své pozice? Mohla byste mi potvrdit (nebo vyvrátit) domněnku, že z titulu svých pravomocí je OŽP MěÚ v N. Boru oprávněn vyvolat příslušné řízení s vlastníky pozemku, na němž se vrakoviště z větší části nachází? A pokud to bude potvrzeno, lze zodpovědět, proč tak dosud neučinil? Vezmu-li jako paralelu případ cvikovské skládky, kde po vlastníkovi pozemku požadujete vysvětlení, požadovali jste jej též v případě Třídomí?
Mohla byste též upřesnit, jaký bude další postup OŽP ve věci skládky ve Cvikově, tedy co bude následovat, podá-li majitel vysvětlení (či nepodá-li)?..“
Další den ráno, další pokus o telefonický kontakt. Už si zvykáme: napřed marné vyzvánění, po třetím pokusu následuje zřetelné „vycvaknutí“ telefonu, pak po volání oklikou přes ústřednu známá informace: je v terénu. A z dřívějška už víme, že zjistit a použít kontakt přes mobil nemáme nárok… Na mail odpověď žádná. Ani tento den, ani později…

Studená sprcha: Nemám čas

Ve středu 9. května autorka článku konečně telefonicky zastihne na pracovišti nejkompetentnější osobu v dané kauze - vedoucí odboru životního prostředí MěÚ v Novém Boru ing. Renatu Václavíkovou. Nadšení z tohoto úspěchu však okamžitě zmrazí ledová sprcha: „Zítra ani pozítří nemám čas. A stejně vám nemohu nic říci,“ zní první slova vedoucí odboru.
Z následujícího dialogu vyplyne, že ing. R. Václavíková je obeznámena s dosavadním průběhem komunikace i s našimi otázkami, zaslanými její podřízené. Nic k nim ale neřekne.
Důvod?
„Je to ve správním řízení, které není veřejné. V místě (míněny Kunratice - pozn. red.) jsou řešeny dvě kauzy a dokud nebude řízení uzavřeno, žádné informace podávat nemůžeme.“
Tak ono probíhá správní řízení? A kdy bylo zahájeno?
„To vám také nemohu říci. Musím ctít zákon.“
Ano, my ale teď nehovoříme o obsahu řízení, ale o termínu, kdy bylo zahájeno. To nám jej opravdu nemůžete sdělit?
„Chcete mě snad zkoušet ze znalosti správního řádu?!?“
Ne, to tedy opravdu nechceme. Můžeme si ale například z něj (tj. ze zákona č.500/2004) ocitovat paragraf 47, odst. 3: „Oznámení o zahájení řízení lze vedle postupu podle odstavců 1 a 2 zveřejnit též na úřední desce správního orgánu.“ Tedy ani slovo o zákazu zveřejnění data zahájení správního řízení, ba právě naopak.
Nakonec se nám dostane ujištění, že – budeme-li tedy chtít – až bude řízení skončeno, můžeme být informováni o jeho výsledku. Zda půjde o týdny či měsíce se ale nedozvíme. Prý to záleží na kvalifikaci činu, který vyplyne z šetření – tedy zda se jedná o přestupek či trestný čin.
Samozřejmě, že výsledek šetření nás bude zajímat . Ale také by nás zajímala odpověď na otázky, které dosud nebyly zodpovězeny – a jejichž zodpovězení žádný zákon nebrání, spíše naopak.
A nakonec je tu ještě otázka, co bylo příčinou toho, že jsme se setkali (a naším prostřednictvím vlastně i občané, kteří nás ve veřejném zájmu na problém upozornili) s tak neuvěřitelnými komplikacemi a nevysvětlitelným přístupem právě na místech, kde by člověk logicky čekal, když už ne poděkování za pomoc, tak alespoň vstřícnost a konstruktivní spolupráci. Ale tohle asi žádný zákon nevyřeší…

12.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači drobného zboží, klenotů, nábytku a bytových doplňků Prodavač/ka hodinářského a zlatnického zboží. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej hodinářského a zlatnického zboží, příjem oprav + práce na počítači., Nabízíme: prémie z prodeje., První kontakt emailem.. Pracoviště: Jarmila buřičová, Jindřicha z Lipé, č.p. 114, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jarmila Buřičová, zlatnictvi.kukacka@seznam.cz.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč

Úředníci ve skladech Řidič - skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pozici řidič/skladník. Jedná se řízení větší dodávky - nutný řidičský průkaz a evidence skladu a skladové karty., První kontakt emailem, telefonicky nebo osobně v době od 8:00 - 12:00 hod.. Pracoviště: Aveclara s.r.o. - 001, 471 16 Polevsko. Informace: Lucie Janáková, +420 724 956 236.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru nebo praxe v oboru ( min. 3 roky ), Nabízíme:Nabízíme: odpovídající platové ohodnocení, dobrý pracovní kolektiv, podporu dalšího vzdělávání zaměstnanců, nárok na 25 dní placené dovolené, podnikové stravování (dotované obědy), další možné benefity ( permanentky na plavání a masáže), jistota stabilní organizace., První kontakt telefonicky od pondělí do pátku v době 6:30 do 15:00 hod., emailem nebo osobně na adrese Panská 199, Doksy.. Pracoviště: Sociální služby města doksy, příspěvková organizace, Panská, č.p. 199, 472 01 Doksy. Informace: Monika Rathovská, +420 487 872 485,607 529 053.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie prodavač/ka - švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej látek a doplňkového zboží, drobné šití (záložky apod.)., Požadujeme: zájem o práci, komunikativnost, základy na PC, spolehlivost, reprezentativnost., Pracovní doba 8 - 17 hod - na domluvě. Nabízená mzda základ + procenta z prodeje., První kontakt osobně - dostavit se na prodejnu společně se životopisem.. Pracoviště: Šicí ráj s.r.o. - 01, Jindřicha z Lipé, č.p. 89, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Brabcová, +420 734 847 537.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 26.–27. května 2018

Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

Skleněná zahrada v Novém Boru.
21

FOTO: Skleněná zahrada v Novém Boru končí v pondělí

Českolipané mohou už jen do konce května posílat návrhy na zlepšení města

Česká Lípa – Zavedení sběrných kontejnerů na kovy a oleje, vybudování dětských hřišť nebo řetězce rychlého občerstvení KFC.

Vyjící uvázaný pes u marketu? Může to být riziko pro všechny

Liberecký kraj Nepřetržitý psí štěkot se rozléhá po celé prodejně s potravinami. Kňourání, kňučení, vytí slyšíte intenzivně po celou dobu nákupu.

Okresní běžecká liga si nyní dává měsíční přestávku-

Česká Lípa - Okresní běžecká liga (OBL) pokračovala devátým závodem Během okolo Hvozdu v Krompachu.

Handicapovaným se dnes veřejné instituce snaží vyjít vstříc. A nejen vozíčkářům

Liberecký kraj – S vozíkem či bílou holí na úřady? Lépe než před lety

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT