V Libereckém kraji třídí nejlépe odpad v Dubé na Českolipsku a v Pasekách nad Jizerou na Semilsku. Právě proto obě obce zvítězily v krajské soutěži Zlatá popelnice 2009. Mezi finalisty v třídění odpadu se objevují pravidelně. Dubá byla před rokem dokonce mezi 15 nejlepšími v zemi.

Skokanem roku se letos staly Maršovice na Jablonecku, které výtěžnost tříděného odpadu zvýšily na sedminásobek. Zatímco v roce 2008 tam vytřídili na každého z 450 obyvatel jen 3,5 kilogramu papíru, skla a plastů, loni už to bylo 22,5 kilogramu, jak potvrdil předseda poroty Martin Lochovský ze společnosti EKO-KOM.

Za odměnu vylepší dětská hřiště

Soutěž Zlatá popelnice se v Libereckém kraji uskutečnila popáté. Poslední dva roky je rozdělena do dvou kategorií, zvlášť se hodnotí města a zvlášť obce. Ti nejlepší získali vedle poháru také poukazy na herní prvky pro dětská hřiště za 50.000 korun podle vlastního výběru.

„Klíčové pro rozhodování komise není jen množství vytříděného odpadu, ale také další služby pro občany,“ poznamenal Martin Lochovský. Nejvíce se podle něj třídí tam, kde mají lidé možnost využít nejen kontejnerů, ale také pytlů.

Víc se třídí ve městech a obcích, kde občané neplatí za likvidaci odpadu paušální poplatek, ale platí za popelnici. Tak mají možnost důsledným tříděním výrazně ušetřit. To platí třeba pro vítězné Paseky, ale také například pro Rychnov u Jablonce. Tento systém využívá také Jablonec nad Nisou. Lidem umožňuje třídit do kontejnerů i speciálních pytlů.

Rekordmanem jsou stále Albrechtice

Jablonečané netřídí jen sklo, papír a plasty, ale například i plechovky a krabice od nápojů. Pokud třídí důsledně a nenaplní zbylým odpadem popelnici, mohou i na směsný odpad koupit jen pytel za 30 nebo 50 korun.

Rekordmanem v třídění odpadu jsou tradičně Albrechtice v Jizerských horách, které se pravidelně umísťují na čelných místech soutěže. Loni na každého ze 340 obyvatel vytřídili více než 100 kilogramů papíru, skla a plastů. Podobně vysokou výtěžnost mají ale i další horská rekreační střediska jako je Bedřichov, Paseky nebo Kořenov.

V rekreačních střediscích se zejména v zimě několikanásobně zvyšuje počet obyvatel, což se v tříděném odpadu odráží. „Hodně se tam vytřídí hlavně skla a také plastových lahví,“ dodal Lochovský. Ve všech obcích jsou ale velmi aktivní ve třídění odpadu také místní školy. V Libereckém kraji se loni vytřídilo na každého obyvatele 37,5 kilogramu papíru, což je sice nad celostátním průměrem, ale méně než v předchozím roce.