Obyvatelé Libereckého kraje vytřídili loni o třetinu více odpadů než v roce 2005. Je to nejvyšší meziroční nárůst mezi kraji. Na osobu se loni v kraji vytřídilo 33,69 kilogramu papíru, skla a plastů. Větší množství odpadu na osobu loni vytřídili jen obyvatelé Prahy a Plzeňského kraje.
„Kraj se snaží obce k podpoře třídění motivovat, už podruhé proto vyhlásil soutěž o Zlatou popelnici,“ uvedl náměstek hejtmana Radim Zika.

Mezi deset nejlepších se dostaly Albrechtice v Jizerských horách, Horní Branná, Hrádek nad Nisou, Jilemnice, Josefův Důl, Kořenov, Nový Bor, Prysk, Turnov a Železný Brod.


Nový Bor i Prysk skončily v první desítkce již v loňském hodnocení, Novoborští si odvezli sedmou pozcici. „V našem městě je k dispozici 63 hnízd po čtyřech kontejnerech na separovaný odpad. Občany k třídění různými způsoby v podstatě vyzýváme neustále,“ řekla nám mluvčí novoborské radnice Ilona Rejholcová.
Ještě úspěšnější byl v předešlém ročníku Prysk, který skočil na druhém místě a v celém Libereckém kraji zde vytřídili nejvíce odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele, asi 70 kilogramů. V obci se čtyřmi sty obyvateli jsou tři stanoviště s barevnými kontejnery.

„Tím, že jsme nastavili čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu, jsme v podstatě občany donutili odpady třídit. Spolu se svozovou firmou jsme zajistili distribuci informačních letáků a otiskujeme články o třídění v obecním zpravodaji,“ podotkl starosta Prysku Jan Sviták.


Velký kus práce v tomto směru podle starosty odvádí také místní základní a mateřská škola. Probíhají zde pravidelné sběrové akce a celoroční programy zaměřené na třídění a recyklaci odpadů. „Jsem velice rád, že jsme se i v letošním roce dostali do finálové desítky spolu s nesrovnatelně většími městy,“ dodal starosta.
Jak zástupci našeho regionu celkově dopadnou, bude jasné v příštím týdnu. Finálová města a obce také získají další kontejnery na tříděný odpad.