V krajském kole se 14. února utká o postup do finále s dalšími pěti pedagogy Libereckého kraje. Václav Savka, který učí dějepis a mediální výchovu, je oblíbený nejen kvůli způsobu učení, ale také díky tomu, jak se k žákům chová. „Je vždycky vstřícný a chápavý, snaží se nám vždycky pomoct. Když byste se u nás zeptali žáků, jaký je jejich nejoblíbenější předmět, většina vám řekne, že to je právě dějepis,“ napsali žáci do přihlášky.

„Svým výkladem dokáže zaujmout všechny, i ty, co jinak moc pozor nedávají. Snaží se nám toho předat co nejvíc, zachází do detailů, zapojuje i své vlastní zkušenosti a zážitky, jeho projev také hned zaujme. V každé hodině se také zasmějeme, výuku nám neztěžuje, ba naopak," stojí dále v medailonku oblíbeného učitele.

Do letošního ročníku soutěže žáci a studenti přihlásili celkem 66 pedagogů z celé republiky. Nejvíce přihlášek přišlo ze Středočeského kraje a z Prahy – po deseti. Stejně jako v minulých letech převažují učitelky - celkem 47. Na základních školách je letos 41 oblíbených učitelek a 16 oblíbených učitelů. Pouze 9 nominací je ze škol středních.

V únoru budou probíhat regionální kola ankety. V nich musí žáci zajímavým, pokud možno originálním způsobem představit porotě své kandidáty na titul nejoblíbenější učitel a obhájit tak nominaci. „Regionální kola jsou zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos navrženi. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání jim právem patří,“ dodává ředitel ankety Slávek Hrzal. V krajích, kde jsou nejméně tři nominovaní, bude udělován titul krajský Ámos.

Semifinále, kterého se zúčastní vítězové regionálních kol, proběhne v zrcadlových sálech MŠMT 1. března 2018. Veřejné finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se uskuteční v pátek 23. března. Kromě Zlatého Ámose bude již tradičně dětskou porotou zvolen Dětský Ámos a na základě hlasování na webu dětského kanálu ČT také Ámos sympaťák. Kromě toho partneři ankety vyberou nejoblíbenějšího učitele chemie, fyziky, matematiky a českého jazyka.

Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose je spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 24. března v hotelu Ambassador, Zlatá husa v Praze.