Na boj proti zhoubné nemoci může přispět kdokoliv - stačí od dobrovolníků za minimální cenu 20 korun zakoupit žlutý kvítek s modrou stuhou.
Ke každému kvítku dostane dárce také letáček s informacemi o rizicích, která přináší aktivní, ale i pasivní kouření. Tématem 18. ročníku sbírky, kterou pořádá Liga proti rakovině, je totiž prevence rakoviny plic.
„Za rozhodnutím Ligy zvolit hlavním tématem roku 2014 prevenci plicní rakoviny stojí statistická čísla, která dokládají vzestup výskytu rakoviny plic o 1,5 procenta ročně. Každým rokem je to více než 6 500 nových onemocnění," uvádějí organizátoři sbírky.
Kouření je podle střízlivých odhadů odpovědné za 30 až 40 procent všech úmrtí na rakovinu, na vzniku karcinomu plic se podílí v 90 procentech. „Cigaretový kouř totiž obsahuje nejméně 5000 chemických látek, z toho přinejmenším 65 je rakovinotvorných. Proto je u kuřáků několikanásobně častěji diagnostikována nejen rakovina plic, ale také chronická obstrukční plicní nemoc, nádory ústní dutiny a jícnu, slinivky břišní či močového měchýře," tvrdí organizátoři.
Vysoká úmrtnost
S jejich tvrzeními by jistě souhlasila i primářka plicního oddělení českolipské nemocnice Magdalena Popelková. „Pro zhoubné novotvary dýchacího ústrojí je v plicní ambulanci v České Lípě sledováno v současné době 200 osob," říká. Mužů je prý mezi pacienty více.
Podle Popelkové v mnoha případech přicházejí pacienti příliš pozdě. „Rakovina plic zpočátku nebolí," upozorňuje s tím, že jen u necelých deseti procent pacientů se nemoc zachytila včas a mohli tak podstoupit operaci. Zbytek je léčen chemoterapií, radioterapií či biologickou léčbou.
Liga proti rakovině• Jejím hlavním cílem je snížení úmrtnosti na zhoubné nádory.
• Pomozte realizovat její programy, mezi které patří prevence či podpora onkologického výzkumu, a přispějte dvacetikorunou za žlutou kytičku.
• Můžete také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777. Přispět můžete i na sbírkový účet číslo 6500065/0300.
Jen v loňském roce lékaři českolipské nemocnice diagnostikovali 67 nových případů. „Z nově zjištěných případů rakoviny plic v témže roce zemřelo 50 osob," uvádí. „Úspěšnost léčby je oproti jiným malignitám podstatně horší," dodává varovně.
Za radou do Vesny
Své o rakovině vědí v klubu Českolipská Vesna, kde se každý týden scházejí lidé, jejichž život radikálně změnila tato zákeřná nemoc. „Je nás 36 stálých členů; vesměs těch, kteří prodělali onkologické onemocnění," sdělila předsedkyně klubu Eva Barkmanová.
Podle ní ale může do domu v Poříční ulici 1918, kde klub sídlí, přijít každý. „Jsme otevřeni všem. Chodí k nám lidé pro radu, vypovídat se…," řekla Barkmanová, jež se zákeřnou nemocí sama bojovala. Cílem klubu je podle ní hlavně prevence. „Máme spoustu osvětových materiálů, které dáváme například do škol. Pořádáme také přednášky," doplnila s tím, že pořádají také rekondiční pobyty či zájezdy.
Berkmanová je v oblasti prevence rakoviny činná od roku 1995, může proto srovnávat, jak se za 20 let změnilo vnímání nemoci. Podle ní dnes média o rakovině informují mnohem více, i díky nim je veřejnost o nemoci velmi dobře informovaná. „Ale lidé tyto informace nechtějí přijímat. V duchu - mě se to netýká, nechci o tom slyšet - podceňují prevenci. A to je velká chyba," uzavřela Berkmanová.