Pohřešovaný Werner Bernd Fischer z Německa přicestoval do kempu Borný ve Starých Splavech na dovolenou se svou manželkou. V pátek 3. června kolem 17. hodiny si vyjel z kempu Borný sám na vyjížďku po Máchově jezeře na kajaku a od té doby o sobě nikomu nedal vědět.

Jeho manželka ohlásila zmizení partnera v sobotu ráno. „Po pohřešovaném muži jsme pátrali pomocí služebního člunu, s hledáním pomáhal vrtulník i místní hasiči,“ řekl v neděli Deníku mluvčí policie Milan Bradáč.

Vrtulník s termovizí prohledával okolí břehů porostlé rákosím v naději, že zde muž mohl uvíznout. V sobotu po muži pátral člun v okolí ostrůvku. Vše bylo ale marné. „V neděli na místo dorazila skupina potápěčů z Prahy a Ústí nad Labem, kteří společně s policisty a hasiči v pátrání pokračovali,“ uvedl Bradáč.

Hledají se svědci

V sobotu kolem páté hodiny ranní upozornil svědek policisty na opuštěný kajak, ve kterém si předchozí den pohřešovaný muž vyjel na projížďku. „Plavidlo se nacházelo ve vodě u zadní brány hlavní pláže Máchova jezera v Doksech. Svědek také viděl v jeho bezprostřední blízkosti tři velmi hlučné a silně podnapilé muže v plavkách ve věku do 30 let. Jeden z nich měl přes sebe přehozenou žlutou deku,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

O výskytu prázdného kajaku svědek informoval policisty. Kajak je dvousedadlový, plátěný, dlouhý 5,34 metru. Má dřevěnou kostru a bílou prošívanou plachtu trojúhelníkového tvaru. Spodní část kajaku má barvu šedou a vrchní část je modrá. Zvláštním markantem je žlutá samolepka s nápisem POUCH umístěná na vnější straně lodi.

Policisté se obracejí se žádostí o pomoc na výše zmíněné tři mladé muže, aby se policistům přihlásili se svým svědectvím o tom, kdy a kde opuštěný kajak objevili. Kontaktovat tuto trojici mohou policistům pomoci i další případní svědci, kteří by pro potřeby policejního vyšetřování usnadnili zjištění totožnosti těchto tří neznámých mladíků - svědků. Jejich výslech může přinést důležité informace ke zmapování pohybu kajaku a jeho majitele po jezeře.

Pomáhá technika

„Při jedné z vyjížděk se plavidlo zřejmě převrhlo a muž vypadl z lodi. V tu dobu byl velmi silný vítr, proto předpokládáme, že ve vlnách nemohl plavat a utonul,“ uvedl Zdeněk Schuster z odboru speciálních potápěčských činností a výcviku oddělení Praha.

Na místě byli v neděli policejní potápěči a profesionální i dobrovolní hasiči se čluny. Plochu jezera mají rozdělenou na sektory, které systematicky prohledávají. Jezero je v těchto místech hluboké maximálně čtyři metry, a tak mohou použít sítě s kotvičkami, které táhnou po dně. „Využíváme také sonary, které monitorují dno. Jestliže některá z posádek najde něco podezřelého, potápěč se ponoří a nález prohledá, aby potvrdil nebo vyloučil nález těla,“ popisuje Zdeněk Schuster.

Protože potápěči znají místo, odkud muž vyplul, a také místo, kde se našel kajak, vytyčili si sektor, v němž prohledávají dno. Pátrání začalo v neděli na straně hlavní pláže a postupovalo směrem k pláži Borný. Posádky celou dobu také provázel velmi silný vítr. „Budeme v pátrání pokračovat v pondělí s tím, že rozšíříme monitorované úseky do stran,“ dodal Zdeněk Schuster.

Pohřešovaný muž je vysoký 175 až 180 cm, má hnědé oči a černé krátce střižené vlasy. Oblečen byl do černého trička s nápisem Reebok a modrobílých krátkých kalhot, na hlavě měl čepici s kšiltem světle hnědé barvy a měl také dioptrické tmavé brýle.

Veškeré informace vedoucí k vypátrání pohřešovaného německého turisty přijme každá služebna policie nebo známá linka 158.